Reklama

Antyrządowa manifestacja w Katowicach. Zwolennicy aborcji przeszli ulicami miasta

Redakcja
Zwolennicy aborcji wyszli na ulice w Katowicach. Antyrządowa manifestacja przed Archikatedrą przebiegała pod okiem policjantów, ale nie doszło do konfrontacji. Na głównych ulicach były utrudnienia.

Nagła wiadomość o opublikowaniu przez Trybunał Konstytucyjny uzasadnienia do wyroku ws. aborcji  22 października 2020 roku wywołała szybką reakcję. Działaczki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet wezwały do wyjścia na ulicę. W wielu miastach ponownie zapanowało poruszenie wśród organizatorów ubiegłorocznych manifestacji, którzy zaczęli mobilizację w sieci. W Katowicach również około godziny 17.00 powstało wydarzenie na portalu Facebook i z godziny na godzinę przybywało uczestników. Jak można było się domyślać, przed Archikatedrą Chrystusa Króla pojawiło się znacznie mniej osób niż zadeklarowało się w mediach społecznościowych.

Przed wejściem do kościoła pojawiła się grupa około 200 osób. Ponownie skandowali hasła, z którymi wielokrotnie maszerowali przez miasto jesienią zeszłego roku. “Rząd na bruk, bruk na rząd”, “rewolucja jest kobietą” i “jeb** PiS” to niektóre z nich. Tym razem policja nie ustawiła się na schodach. Z wyjątkiem kilku nieumundurowanych funkcjonariuszy reszta czuwała w radiowozach zaparkowanych obok Archikatedry. Jednak całe zgromadzenie przebiegało spokojnie. W pewnym momencie inicjatywę przejęła grupka osób niezwiązana z organizatorami. – Problem kobiet, którym jest próba zaostrzenia dostępu do aborcji i ubezwłasnowolnienia poprzez zrobienia z nich inkubatorów, nie rozwiąże tylko zmiana ekipy. Historia pokazuje, że te poprzednie – czy to nazywane liberalnymi jak Platforma Obywatelska, czy nazywane same przez siebie lewicowymi, jak Sojusz Lewicy Demokratycznej – nie zrobiły nic konkretnego, żeby wprowadzić liberalne prawo do aborcji oraz dać kobiecie prawo do decydowania o własnym ciele – mówił Edward Abramowski, jeden z przemawiających uczestników.

Po kilkudziesięciu minutach uczestnicy ruszyli w kierunku Rynku ulicami Wita Stwosza, Kochanowskiego i ul. św. Jana. Pochód był eskortowany przez kilka radiowozów. Na chwilę marsz zatrzymał się przed biurem Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Warszawskiej. Z powodu manifestacji występowały utrudnienia w ruchu samochodów i tramwajów.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*