Rawa przepływająca przez fontannę wodospadową, zielony dach, fotowoltaika i mikroturbina wodna produkująca energię elektryczną. Nowa siedziba Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ma wyglądać tak, żeby od razu było wiadomo czym zajmuje się mieszcząca się w niej instytucja. Budynek ma powstać w rejonie ulic Bankowej i św. Pawła, wzdłuż Rawy.
O tym, że WFOŚiGW w Katowicach planuje budowę nowej siedziby nad Rawą pisaliśmy kilkanaście dni temu. W październiku katowiccy radni zgodzili się na sprzedaż bez przetargu na rzecz WFOŚiGW czterech działek w rejonie ul. św. Pawła i ul. Bankowej. Łączna powierzchnia nieruchomości wynosi 2899 m kw. Fundusz nie stał się jeszcze właścicielem działek. Najpierw musi nastąpić ich wycena, a potem obie strony muszą dojść do porozumienia w kwestii kwoty transakcji.
Niezależnie od tego, WFOŚiGW w Katowicach ma już gotową koncepcję swojej nowej siedziby. Dzisiaj, jako pierwsi, pokazujemy wizualizacje, przygotowane przez pracownię Projekt Plus Architekci.
Biorąc pod uwagę, że teren, na którym ma powstać gmach, jest dosyć wąski, budynek będzie długi. Ma mieć około 90 metrów. Planowana szerokość to 15 metrów. Będzie miał 5 kondygnacji naziemnych i jedną podziemną, w której zostaną umieszczone garaże i pomieszczenia techniczne. Łącznie zaplanowano około 4500 m kw. powierzchni użytkowej.
Budynek mają wyróżniać rozwiązania, które będą nie tyko energooszczędne, ale też będą w pewnym sensie stanowić wizualizację działań Funduszu. – Założyliśmy, że ten budynek będzie oczywiście spełniał potrzeby biurowe, ale ma być tez trochę takim pokazowym rozwiązaniem, w jaki sposób można korzystać z otoczenia, nie szkodząc temu otoczeniu – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.
To korzystanie z otoczenia ma się opierać przede wszystkim na Rawie. Nowa siedziba WFOŚiGW znajdzie się nad samą rzeką i projektanci chcą to wykorzystać. Najbardziej efektownym elementem ma być tafla, po której będzie spływać woda pompowana z Rawy. Wcześniej przepłynie przez zieleniec ze specjalnie dobranymi roślinami, które będą miały za zadanie w naturalny sposób przefiltrować wodę. To będzie coś w rodzaju fontanny-wodospadu. Ale jest też drugi aspekt wykorzystania Rawy.
– Mamy pomysł, żeby zrobić stopień wodny na Rawie i zainstalować mikroturbinę jako dodatkowe źródło energii. Jeżeli to się uda, to budynek byłby ogrzewany pompą ciepła z dolnym źródłem pod Rawą – tłumaczy prezes WFOŚiGW w Katowicach.
Nowa siedziba WFOŚiGW ma mieć zielony dach, który powstanie we współpracy z Uniwersytetem Śląskim. Chodzi o dobór takiej roślinności, które może być wykorzystywana w miastach w różny sposób. Innymi słowy, zielony dach miałby pełnić funkcję doświadczalną.
Do tego oczywiście fotowoltaika, ale też tzw. podwójna skóra budynku. Chodzi o zastosowanie przestrzeni pomiędzy właściwą elewacją, a “nakładką” na nią. Ma to wpływać na oszczędzanie energii.
Patrząc od strony ul. Bankowej, obiekt miałby się zaczynać mniej więcej w tym miejscu, w którym kończy się zabudowa wydziału nauk przyrodniczych UŚ. Na wysokości ul. św. Pawła przewidziana została przeszklona przestrzeń wolna od biur. Chodzi o to, żeby nie zamykać osi widokowej z ul. św. Pawła i ul. Warszawskiej. W tym miejscu ma się znaleźć wysoki hol.
Pomiędzy nową siedzibą WFOŚiGW i Rawą planowany jest ciąg pieszy, a na wysokości ul. św. Pawła ma powstać kolejna kładka dla pieszych, którą będzie można przejść nad rzeką w kierunku wydziału nauk społecznych UŚ. Mniej więcej w tym miejscu zlokalizowane zostanie wejście główne do budynku. Z kolei obsługa komunikacyjna ma się odbywać zarówno od strony ul. Bankowej, jak i św. Pawła.
Na działce, która ma zostać zabudowana, stoi obecnie stacja kontroli pojazdów, która zostanie wyburzona. Rośnie też jeden kasztanowiec, który zostanie zachowany.
Na razie trudno powiedzieć, kiedy WFOŚiGW mógłby ruszyć z budową nowej siedziby. Fundusz nie jest jeszcze właścicielem działek i czeka na ruch miasta. Biorąc pod uwagę czas potrzebny na przygotowanie projektu, a potem na same prace, trzeba się liczyć z tym, że gmach wzdłuż Rawy mógłby powstać za 4-5 lat. O kosztach trudno na razie mówić, ale Fundusz liczy się z wydatkiem co najmniej kilkudziesięciu milionów złotych.
Obecnie WFOŚiGW w Katowicach mieści się w dwóch miejscach. Należy do niego budynek przy ul. Plebiscytowej 19. Z kolei biura przy ul. Wita Stwosza 2 są przez Fundusz wynajmowane.
oby nie skonczylo sie na planach ….jak w przypadku rank progresu i wielu innych inwestycji ktore czekaja na realizacje
Wygląda ładnie.
Kosztowne będą te fanaberie prezesa, ale w końcu to nie on zapłaci
skończy się jakimś obiegiem zamkniętym udającym Rawę.
oby źle nie podłączyli rury… np. z kanalizacją, bo będą statki pływały 🙂