Reklama

Szpaler drzew wycięty w centrum Katowic. Część nasadzeń zastępczych zostanie przeprowadzona w innej dzielnicy

G. Ż.
Na wniosek Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów został dzisiaj wycięty szpaler drzew rosnących przy ul. Szmausa w centrum Katowic. Powodem miał być ich zły stan i stwarzanie zagrożenia. Część nasadzeń zastępczych zostanie przeprowadzona w Piotrowicach.

Ul. Szmausa to boczna ulica do ul. Barbary. Rosło tu 5 dużych topól mieszańców euroamerykańskich (o obwodzie pnia 166, 196, 220, 220 i 262) oraz 3 topole chińskie (174, 181, 253). Zgodę na wycinkę wydał Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Jak można przeczytać w decyzjach, „dwie topole chińskie posiadają niebezpieczne rozwidlenie konarów typu V. Pień i konar z uszkodzeniami próchniczymi, rozległy posusz powyżej 50% objętości korony. Drzewa w obecnym stanie wykazują daleko posunięte procesy zamierania.

W innym przypadku uzasadnienie brzmiało: Posiadają zredukowane korony z licznym posuszem. Na pniach drzew oraz odziomkach obecne ubytki wgłębne z widocznym rozkładem drewna. Widoczne ślady po odłamanych gałęziach. Drzewa ze względu na zły stan fitosanitarny oraz powodowane zagrożenie dla ludzi i mienia kwalifikują się do usunięcia.”

W kolejnej decyzji argumentem za usunięciem drzewa była „zaburzona statyka z uwagi na odłamanie jednego z przewodników. Pień i konary z uszkodzeniami próchniczymi.

W zamian za usunięte drzewa urzędnicy marszałka nakazali MZUiM-owi przeprowadzenie nasadzeń zastępczych. W rejonie ul. Szmausa posadzonych ma zostać 5 miłorzębów japońskich lub głogów jednoszyjkowych. Z kolei na działce geodezyjnej nr 96 przy ul. Jankego – trzy klony polne.


Tagi:

Komentarze

 1. Sk 9 grudnia, 2022 at 9:59 am - Reply

  miasto betonu tylko wycina drzewa i budują w zamian parkini lub nowe zwolnienia na budowę bloków itp stop krupie w tym mieście!!!!

  • fm 9 grudnia, 2022 at 12:39 pm Reply

   Z tymi parkingami to przesadziłeś chyba, jak już to są wycinane również

 2. Grzegorz 9 grudnia, 2022 at 9:24 am - Reply

  Na Ligocie posadzone kilkunastoletnie drzewa wycięli mieszkańcy.

 3. kukura 8 grudnia, 2022 at 4:59 pm - Reply

  na Giszowcu nasadzono drzewa, na skwerze na którym już kilka rosło. nowe drzewa nie mają szans się rozwinąć, bo zostały posadzone dosłownie centymetry od starych, bez dostępu do światła i bez możliwości rozwoju korzeni. Tyle są warte te zastępcze nasadzenia.

  Przy okazji czemu nowe drzewa nie mogą zostać nasadzone w miejsce starych? Założę się że najdalej za rok, okaże się, że parking tam powstał. I to jest pewnie prawdziwy powód wycinki.

 4. Obecna władza wytnie wszystkie Polskie lasy 8 grudnia, 2022 at 3:45 pm - Reply

  W Panewnickim lesie i w lasach koło Tych od 3 lat trwa intensywna wycinka drzew Jeszcze rok takiej działalności i las zniknie będzie pustynia .

  • lasy 9 grudnia, 2022 at 12:40 pm Reply

   Dokładnie. I jakoś nikt o tm nie napisze słóweczka.

Dodaj komentarz

*
*