Na terenie dawnej bazy KZGM przy al. Korfantego w Wełnowcu rozpoczęła się budowa mieszkań komunalnych. To nietypowa inwestycja, bo realizuje ją miejska spółka KTBS, która potem wynajmie lokale miastu. Osiedle ma być gotowe w lutym 2025 roku. Budynki powstaną z gotowych prefabrykatów.
Przy al. Korfantego 179a znajdowała się nieużywana od dawna baza KZGM. Teren został przekazany Katowickiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego i to właśnie ta miejska spółka będzie inwestorem. Później wynajmie wszystkie mieszkania miastu z prawem podnajmu na mieszkania komunalne. Cała inwestycja (wraz z wartością gruntu) ma pochłonąć około 90 mln zł. 90% kosztów będzie pochodzić z funduszy zewnętrznych: Funduszu Dopłat i Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Reszta to wkład własny KTBS.
W 6 budynkach, które będą miały od 6 (cztery) do 8 kondygnacji (dwa) znajdzie się 208 lub 209 mieszkań. Większość będzie dwupokojowych (91) i trzypokojowych (84). Na terenie osiedla zaplanowany został plac zabaw, naziemne miejsca parkingowe i strefa dla mieszkańców. W budynkach będą windy i mechaniczna wentylacja. Na razie nie jest jeszcze rozstrzygnięte w jaki sposób osiedle będzie ogrzewane. – Jakiś czas temu obiecaliśmy, że każda nasza inwestycja będzie miała jakiś element ekologiczny. Na dachach budynków tego osiedla znajdą się panele fotowoltaiczne, które będą produkować energię na potrzeby części wspólnych, jak windy czy wentylacja. Skłaniamy się także ku zastosowania ogrzewania pompami ciepła. Myślimy też o tym czy nie zadaszyć miejsc parkingowych, po to, żeby na takich “wiatach” zamontować kolejne panele – mówi Janusz Olesiński, prezes KTBS.
Mieszkania będą wykończone w standardzie “pod klucz”, co oznacza w pełni wyposażoną łazienkę, drzwi wewnętrzne, podłogi, a także zlewozmywak i kuchenkę.
Budynki powstaną w technologii prefabrykacji, co oznacza, że zostaną złożone z gotowych elementów, które powstają w fabryce wykonawcy – firmy Pekabex S.A. – w Bielsku-Białej. Jeden taki element ma wymiary około 6-7 metrów długości i wysokość jednej kondygnacji. Pozwala to na złożenie jednego piętra w około tydzień. – Do tego potem wykonujemy tylko strop, więc całość kondygnacji nie zajmuje więcej niż półtora do dwóch tygodni. Stąd wykonanie całego takiego sześciopiętrowego budynku zajmuje bardzo mało czasu, bo około dwóch miesięcy – tłumaczy Tomasz Seremet, członek zarządu Pekabex S.A. Jak dodaje, ściany są tak gładkie, że nie trzeba ich już potem od wewnątrz tynkować. W gotowych elementach znajduje się także instalacja elektryczna. – Wewnątrz mamy do wykonania tylko instalację sanitarną oraz jastrych. I to już jest koniec – mówi Seremet.
Pewnym problemem przy budowie osiedla jest słaba nośność grunty. Są tu stare szyby i szybiki, a także prawdopodobnie płynął tędy dopływ Rawy. To sprawia, że grunt trzeba wzmocnić palami żwirowymi.
Na placu budowy wykonawca wyburzył już obiekty dawnej bazy KZGM i rozpoczął prace ziemne. Zgodnie z umową, pozwolenie na użytkowanie osiedla powinno zostać wydane w lutym 2025 roku.
W czwartek na budowie osiedla został symbolicznie wmurowany akr erekcyjny.