Reklama

100 nowych mieszkań w Giszowcu. KTBS dołoży do budowy ekologicznego osiedla

Redakcja
Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego będzie musiało dołożyć do budowy mieszkań w Giszowcu. W drugim przetargu ponownie nie było oferty, która zmieściłaby się w zakładanym budżecie. Mimo wszystko KTBS zamierza podpisać umowę.

KBS o krok bliżej realizacji nowej mieszkaniowej inwestycji w Giszowcu. O problemach z wyłonieniem wykonawcy nowej mieszkaniowej inwestycji w Giszowcu pisaliśmy po pierwszym przetargu. Wtedy oferty złożyło 9 firm, ale najtańsza opiewała na 67,8 mln złotych brutto przy budżecie ustalonym na poziomie 59,9 mln złotych brutto. W drugim przetargu było podobnie.
Katowicki TBS ponownie zamierzał przeznaczyć taką samą kwotę na ten cel. Tym razem zgłosiło się 6 firm. Spośród złożonych propozycji żadna nie zmieściła się w zakładanym budżecie, a spółka podjęła decyzję, żeby mimo wszystko dołożyć do inwestycji. Najtańszą ofertę realizacji osiedla złożyła firma Maximus z Siemianowic Śląskich. Zaproponowała, że wybuduje nowe mieszkania za 62,7 mln złotych brutto. Najdroższa była o niemal 10 mln wyższa. Jeżeli wszystkie formalności zostaną dopełnione przez firmę z Siemianowic i nie uniemożliwią tego odwołania, KTBS podpisze umowę z wykonawcą.

Przy ul. Kosmicznej powstanie 7 budynków. Cztery z nich będą mieć 3 kondygnacje, a trzy będą czterokondygnacyjne. W budynkach znajdzie się w sumie 111 lokali mieszkalnych o powierzchni od 34,44 m2 do 107,81 m2. Podziemne garaże będą częściowo wystawać poza obrys zespołu budynków. Łącznie na jedno mieszkanie przypadnie 1,5 miejsca postojowego. Na parterze jednego z bloków przewidziano lokal handlowy. W budynkach znajdą się komórki lokatorskie, pomieszczenia techniczne, rowerownie i wózkownie.Założenie jest takie, żeby było to proekologiczne osiedle. Miejska spółka zamierza zastosować tam zespoły sond głębinowych, czerpiących energię cieplną z zasobów geotermalnych, zasilające instalacje centralnego ogrzewania (ogrzewanie podłogowe), ciepłej wody użytkowej oraz wentylacji mechanicznej. Dodatkowym źródłem ciepła będą powietrzne pompy ciepła. Poza tym mają zostać zastosowane takie rozwiązania jak panele fotowoltaiczne, zewnętrzne stacje ładowania samochodów elektrycznych i umożliwienie montażu stacji ładowania samochodów elektrycznych w garażach podziemnych. W budynkach zastosowana zostanie rekuperacja – podgrzewanie wstępne powietrza świeżego i efektywny odzysk ciepła z powietrza usuwanego.W południowej części działki zaplanowane zostały ogrody deszczowe, których zadaniem będzie retencjonowanie wody opadowej oraz zbiornik retencyjny, z którego woda może zostać wykorzystana do podlewania terenów zielonych. Będzie też niewielki staw, a także zielone dachy nad garażami i ogródki przydomowe dla mieszkań parterowych.

Budowa ma potrwać około 12 miesięcy. Jeśli drugi przetarg zostanie rozstrzygnięty, to osiedle przy ul. Kosmicznej powinno być gotowe na przełomie 2024 i 2025 roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*