Muzeum Śląskie rewitalizuje kolejny budynek byłej kopalni „Katowice”. W dawnej łaźni staną wielkogabarytowe eksponaty. Metamorfoza zabytkowego obiektu właśnie się rozpoczyna.
Dwa tygodnie temu Muzeum Śląskie podpisało umowę z wykonawcą, firmą Efekt Sp z o.o. z Chorzowa, a w piątek przed budynkiem dawnej łaźni symbolicznie, od wbicia pierwszej łopaty, rozpoczęła się jej przebudowa. Instytucja otrzymała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Projekt ma na celu nadanie nowej funkcji obiektom pokopalnianym i zagospodarowanie terenu w otoczeniu budynków, a także ich wyposażenie.
W budynku łaźni powstanie magazyn studyjny, który będzie przestrzenią otwartą dla zwiedzających. Ma być ona wykorzystywana do przechowywania zbiorów z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i wymogów dotyczących muzealiów. Jednocześnie spełniać będzie funkcję edukacyjną poprzez umożliwienie zwiedzającym wstępu do magazynu, który zwykle dostępny jest jedynie dla wąskiego grona pracowników muzeum.
Do nowego magazynu trafią eksponaty związane z historią przemysłu oraz militariami. W budynku zaplanowano otwartą przestrzeń halową uzupełnioną o dwukondygnacyjne antresole, której główną funkcją jest ekspozycja największych i najcięższych eksponatów wielkogabarytowych, w tym maszyny parowej z huty Baildon oraz elektrycznej maszyny wyciągowej z KWK Rydułtowy.
Aktualnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac budowlanych ich zakończenie i oddanie budynku do użytku przewidziane jest na I kwartał 2024 roku. Koszt inwestycji to prawie 30 mln zł.