Reklama

Za rok linia kolejowa do lotniska w Pyrzowicach ma być gotowa. Wkrótce kolejny etap inwestycji

Redakcja
Postępują prace na linii kolejowej do lotniska w Pyrzowicach. Kluczowe wiadukty są już wykonane. Jednak na pierwszy przejazd z Katowic do stacji Pyrzowice Lotnisko trzeba jeszcze poczekać.

Większy dostęp do kolei, ale przede wszystkim od dawna zapowiadane połączenie Pyrzowic z Katowicami. Takie będą efekty trwającej inwestycji kolejowej na linii nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie. Przed weekendem odbyła się wizyta techniczna połączona z konferencją prasową. W jej trakcie zaprezentowano dotychczas zrealizowane prace i zapowiedziano ich kolejny etap.

Coraz wyraźniej widać, jak będzie wyglądała stacja Pyrzowice Lotnisko. Wykonane zostały tu konstrukcje dwóch peronów, rozpoczęto prace nad przejściem podziemnym i pochylnią, które umożliwią przejście z i do portu lotniczego Katowice Airport. Położone zostały trzy nowe tory, a nad drogą DW913 jest już nowy wiadukt, pod którym będzie też chodnik i droga rowerowa. Dzięki temu ruch kołowy nie będzie kolidował z kolejowym.

W innych częściach linii kolejowej również postępują prace. Od Tarnowskich Gór do Siewierza układany jest tor, w Miasteczku Śląskim (DW908) i nad autostradą A1 wybudowano wiadukty kolejowe. Powstaje też nowa infrastruktura pasażerska. Są nowe perony na stacjach Siewierz i Zawiercie oraz przystankach Miasteczko Śląskie Centrum i Mierzęcice.

Do końca inwestycji pozostało sporo czasu, bo zgodnie z harmonogramem ma ona potrwać jeszcze rok, do czwartego kwartału 2023 roku. Rewitalizacja i elektryfikacja obejmuje ok. 48 km linii. Pociągi pasażerskie mają jeździć z prędkością do 140 km/h, a towarowe do 80 km/h. W efekcie będzie możliwa podróż pociągiem do lotniska Katowice Airport od strony Tarnowskich Gór lub Zawiercia. Przewidywany czas jazdy z Zawiercia do lotniska to 23 min, z Tarnowskich Gór niecałe 20 min, a z Katowic i z Częstochowy przejazd zajmie około godziny.

W listopadzie inwestycja wkroczy w kolejny etap. Ruch pociągów towarowych zostanie przywrócony do obsługi dwóch bocznic na stacji Siewierz od strony Tarnowskich Gór. Pozwoli to na przeniesienie frontu robót na odcinek Siewierz – Zawiercie.

Koszt budowy linii do lotniska to 660 mln zł netto, z czego 500 mln zł stanowi unijne dofinansowanie.


Tagi:

Komentarze

  1. Piotr 24 października, 2022 at 4:22 pm - Reply

    Fajnie, pytanie tylko co tam pojedzie, bo Koleje Śląskie taboru za bardzo nie mają

Dodaj komentarz

*
*