Już po raz drugi przekładany jest termin uruchomienia zmodernizowanej linii kolejowej do Wisły. Po wykonaniu prac przeprowadzono nowe pomiary i okazało się, że konieczna jest wycinka większej liczby drzew niż początkowo planowano. Prace wydłużą realizację całej inwestycji. Ostatecznie inwestycja ma zakończyć się z rocznym poślizgiem.
Inwestycja na linii kolejowej do Wisły ruszyła w połowie maja 2020 roku. Jej najważniejsze cele to wymiana przestarzałej już infrastruktury, czego efektem będzie skrócenie czasu podróży z Katowic do Wisły Głębce o około pół godziny. Do tej pory na niektórych odcinkach pociągi poruszały się bardzo wolno, z prędkością nawet 20-30 km/h. Przed rozpoczęciem modernizacji podróż trwała ok 2 h 10 min, a po zakończeniu prac ma trwać ok. 1 h 40 min. Łącznie wymianą objęte zostanie 52 km torów, a odnowionych zostanie 15 stacji i przystanków kolejowych. Prace są już na zaawansowanym etapie. Jednak teraz okazało się, że po raz kolejny się przedłużą.
Pierwszy komunikat w sprawie wydłużenia terminu zakończenia inwestycji spółka PKP Polskie Linie Kolejowe wydała w listopadzie zeszłego roku. Wtedy poinformowano, że powinna ona być gotowa we wrześniu 2022 roku. Choć pierwotnie planowano zakończyć ją w grudniu 2021. Jak widać, linia do Wisły nadal nie jest otwarta i jeszcze przez wiele miesięcy mieszkańcy regionu nie skorzystają z nowej infrastruktury kolejowej. Wtedy powodem była kolizja z sieciami podziemnymi należącymi do Orange Polska S.A. na odcinku Skoczów – Wisła Uzdrowisko. Teraz powód jest inny.
Jak podaje PKP PLK, najpierw konieczne było wykonanie dodatkowych prac związanych z usunięciem „niezidentyfikowanych kolizji z infrastrukturą energetyczną i teletechniczną”. W dokumentacji projektowej wprowadzono zmiany i zakończono te roboty, a dopiero wtedy wykonawca mógł przystąpić do przebudowy m.in. toru i odtworzenia rowów odwodnieniowych. Po tym okazało się, że zmienił się punkt odniesienia od jakiego należy mierzyć odległość drzew od zewnętrznej krawędzi rowów. Zgodnie z przepisami powinna ona wynosić minimum 6 m. Po wykonanych pracach powtórzono pomiary i teren w tej odległości od torów trzeba „uporządkować”. To oznacza usunięcie większej liczby drzew. – Wykonawca wykona prace zgodnie z przepisami po 15 października, po zakończeniu okresu lęgowego ptaków. Zakończenie prac zapewni właściwą eksploatację linii z zachowaniem wymaganego standardu bezpieczeństwa. Przywrócenie ruchu kolejowego do Wisły Głębce jest przewidywane od zmiany rozkładu jazdy 11.12.2022 roku – informuje Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP PLK.
Wartość inwestycji to prawie 460 mln zł, z czego 85% jest dofinansowane w ramach unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.