Lasy Państwowe kupią działki od prywatnych właścicieli. Każdy może sprzedać grunt, ale nie każdy grunt nadaje się do zalesienia. Ceny też nie ustala sprzedający.
Leśnicy kupują działki. Lasy Państwowe rozpoczynają ogólnopolską akcję skupu gruntów pod nowe lasy. Wczoraj wszystkich właścicieli gruntów zachęcał do składania ofert do nadleśnictw dyrektor Lasów Państwowych. – Sto lat działalności Lasów Państwowych to nie tylko duma, ale przede wszystkim zobowiązanie. Jesteśmy strażnikami polskiej natury, dbamy, by kolejne pokolenia mogły z niej korzystać. Dzięki leśnikom, lasów w Polsce przybywa i są w coraz lepszej kondycji. Kupujemy nowe grunty pod zalesianie, aby tych lasów, naszego dziedzictwa, było jeszcze więcej, bowiem las to prawdziwy skarb. Bezcenny – podkreślał Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
Do tej pory leśnicy również skupowali grunty, ale teraz zmieniła się polityka. Jak tłumaczy Czesław Greń, leśniczy z Nadleśnictwa Katowice, do tej poty były to zakupy okazjonalne. Teraz chodzi o to, żeby szeroko oferować wykup gruntów. Zasady akcji zostały określone niedawno w zarządzeniu nr 79 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z 30 grudnia 2021 roku. Nadleśnictwa w tym roku mają ją aktywnie promować. Cele są dwa. – Ma to albo powiększyć istniejące grunty leśne, albo wyrównać granice polno-leśne – mówi Greń.
Grunty muszą spełniać kilka wymogów. Przede wszystkim mają to być działki leśne albo pod zalesienie, powinny przylegać do już istniejących kompleksów leśnych czy wypełniać luki pomiędzy należącymi do nadleśnictw gruntami. Poza tym oferowane działki muszą mieć uregulowany stan prawny. Na przykład związany z dziedziczeniem.
Zarządzenie wskazuje, że źródłem finansowania będą własne fundusze nadleśnictwa lub, w przypadku ich braku, środki pochodzące z funduszu leśnego. Jednak ceny nie ustala ani kupujący, ani sprzedający. Będzie ona uzależniona od wielu czynników, m.in. położenia i kształtu działki, gatunków drzew, które na niej rosną, wieku drzewostanu i stanu sanitarnego. Wyceną będzie się zajmował rzeczoznawca.
Każdy, kto jest zainteresowany sprzedaniem swojej działki Lasom Państwowym, powinien najpierw ustalić w zasięgu administracyjnym jakiego nadleśnictwa leży nieruchomość, a następnie skierować do niego ofertę. Działkę trzeba dokładnie opisać, wskazując dokładny adres ewidencyjny.
Teraz mu zegarek nie będzie pottzebny, bo tam gdzie trafi czas płynie wolno.