Odpady w zakładzie MPGK będą dojrzewały w hermetycznej hali. Powietrze, które będzie z niej wychodziło, ma być oczyszczane. Inwestycja za 17 mln zł to konsekwencja skarg mieszkańców.
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej kontynuuje inwestycje, które mają ograniczyć nieprzyjemny zapach. Kiedyś odpady dojrzewały na wolnym powietrzu. Wiele osób wskazywało, że to było źródłem odoru, na który skarżyli się mieszkańcy nie tylko Katowic i Sosnowca, ale również Siemianowic Śląskich i Czeladzi. Zdania w tej kwestii były podzielone, bo – jak wskazywało MPGK – w bliskiej odległości od Zakładu Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów przy ul. Milowickiej 7a działają prywatne firmy, które również składują odpady.
Jednak MPGK postanowiło wybudować halę, w której zamknięte zostaną odpady na okres dojrzewania. Jak chwali się przedsiębiorstwo, hermetyzacja zakładu MPGK w Katowicach ma być jedną z najnowocześniejszych inwestycji w branży komunalnej w Polsce. Budowa ruszyła w marcu tego roku, a teraz MPGK podsumowuje dotychczas wykonane prace.
Zakończony został montaż wentylatorowni. To właśnie ten element jest kluczowy dla oczyszczania powietrza, które wydostawać się będzie na zewnątrz przy napowietrzaniu odpadów. Proces napowietrzania odpadów będzie przebiegał w 10 szczelnie zamkniętych bioreaktorach, w których odpady dojrzewać będą przez okres 3 tygodni. W trakcie dojrzewania będą one intensywnie napowietrzane. W tym celu każdy żelbetowy bioreaktor będzie wyposażony we własny wentylator, którego wydajność wynosić będzie około 10 tys. m sześc. na godzinę. Następnie powietrze systemem wywiewnym będzie skierowane do zespołu filtrów powietrza, zwanych również płuczkami lub scrubberami. Fundamenty pod urządzenia filtrujące zostały już wykonane w całości. – Płuczki to urządzenia filtracyjne, które pozwalają skutecznie oczyścić powietrze z wszelkich zapachów oraz pyłów. Z końcem września rozpoczął się proces instalacji płuczek, który obejmie dostawę i montaż płuczek wodnych oraz chemicznych. Każda z nich zapewni wieloetapowe oczyszczanie powietrza za pomocą różnych technologii. W branży gospodarki komunalnej rozwiązań o takim poziomie technologicznym jest jeszcze niewiele – mówi Dariusz Prenzel, zastępca dyrektora Zakładu Odzysku i Unieszkodliwiania w MPGK Katowice. Płuczki wodne będą w stanie oczyścić w sumie aż 80 tys. m sześc. powietrza na godzinę, taką samą wydajność będą miały też zainstalowane płuczki chemiczne.
Efektem inwestycji ma być przeprowadzanie procesu biologicznego dojrzewania w szczelnym kompleksie budowlanym. Wewnątrz wszystko ma być zautomatyzowane, a odpady będą transportowane pomiędzy poszczególnymi etapami za pomocą ładowarek. Całkowity koszt inwestycji realizowanej na terenie MPGK to 17 mln zł, a zgodnie z harmonogramem prace budowlane powinny się zakończyć do końca tego roku.