Katowice zwyciężyły w konkursie Transformative Action Award 2020 za projekt KATOobywatel. W nagrodę dostaną 10 tys. euro, które będzie można przeznaczyć na kolejną akcję społeczną.
Transformative Action Award to europejska nagroda za działanie wspierające zrównoważony rozwój. Konkurs organizują wspólnie ICLEI – Samorządy lokalne na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, Kraj Basków i duńskie miasto Aalborg. Jest też wspierany przez Europejski Komitet Regionów i Europejski Bank Inwestycyjny.
– Do niedawna Katowice kojarzone były z górnictwem, hutnictwem i przemysłem ciężkim. Dziś chcemy być liderem ekoinnowacji. Jesteśmy przekonani, że nie uda się to bez angażowania całej społeczności w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. W Katowicach każdy, dosłownie każdy, może poczuć, że ma wpływ na otaczającą go rzeczywistość. Może poczuć satysfakcję z posadzonego własnoręcznie drzewa, z naprawionej z jego inicjatywy ławki czy chodnika. Może wspólnie z sąsiadami posprzątać las i posiać łąkę w starej, zapomnianej donicy w mieście. Wspólnie tworzymy małe wielkie zmiany. Ta nagroda stawia nas w rzędzie miast, które zdecydowały się na innowacje, żeby lepiej wykorzystać potencjał mieszkańców. To oni są naszymi najlepszymi ambasadorami – mówił podczas ogłoszenia zwycięzcy konkursu Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic.
Nagrodą dla zwycięzcy jest m.in. 10 tys. euro na rozpoczęcie kolejnego działania transformacyjnego, międzynarodowa promocja i prawo do miana „Transformacyjnego działania roku 2020”.
Transformative Action Award to europejska nagroda za działanie wspierające zrównoważony rozwój. Jest przyznawana miastu, regionowi lub organizacji społeczeństwa obywatelskiego, która wdraża 15 ścieżek nakreślonych w Deklaracji Basków. Chodzi o działania mające na celu społeczno-kulturową, społeczno-gospodarczą i technologiczną transformację społeczności, będące lokalnym lub regionalnym wkładem w realizację celów zrównoważonego rozwoju i paryskiego porozumienia klimatycznego.
Na krótkiej liście finalistów tegorocznej edycji znalazło się również Loures w Portugalii z projektem, który w nowy sposób wykorzystuje wodę i węgierskie Alsómocsolád z programem rozwoju gospodarki lokalnej. W konkursie startowały miasta i organizacje pozarządowe z 15 krajów. Tematy projektów obejmowały: mobilność, przystosowanie się do zmian klimatu, żywność, zamówienia publiczne i gospodarkę o obiegu zamkniętym, a także sprawiedliwość społeczną.
Katowice zostały wyróżnione za projekt KATOobywatel, który jest realizowany od 2018 roku. To różne aplikacje, akcje i kampanie społeczne. Wśród nich m.in. Naprawmyto.pl, czyli aplikacja, która pozwala mieszkańcom zgłaszać do naprawy zauważone w przestrzeni miejskiej usterki. To także wCOPdrzewo, czyli akcja, w której mieszkańcy wskazują miejsca, gdzie powinny zostać posadzone drzewa. To również inicjatywa SprzątaMy dzielnice, w której mieszkańcy, przy pomocy miejskich instytucji, porządkują zgłoszone i wybrane wcześniej w głosowaniu tereny. Do tego akcje Siejemy Łąki Kwietne czy Zaadoptuj Donicę.
– KATOobywatel łączy wielu partnerów, w tym miejskie służby i jednostki, organizacje pozarządowe, instytucje i firmy prywatne, ale przede wszystkim angażuje mieszkańców – mówi Wioleta Niziołek-Żądło, koordynator projektów społecznych w UM Katowice.
naprawmyto.pl to bardzo cenne narzędzie. Chwała dla miasta, że korzysta z tej platformy!!!
Moje uwagi zgłaszane do wodociągów, Tauron czy MPGK są dosyć sprawnie realizowane. Z MZUiM wygląda to już gorzej. Panie Redaktorze jeśli znajdzie Pan chwilę to z chęcią przeczytam artykuł Pana pióra o tym portalu / statystykach miejskich. K’woli podpowiedzi 🙂