Reklama

[NA ŻYWO] Koronawirus w Polsce i Europie. Już 24 zakażonych woj. śląskim

Grzegorz Żądło
Od wtorku rozpoczynamy relacjonowanie wydarzeń związanych z koronoawirusem w formule „na żywo”. W jednym miejscu będziemy co jakiś czas wrzucać kolejne informacje, które mają wpływ na nasze codzienne życie. Będą to informacje zarówno z Katowic, jak i woj. śląskiego, Polski i Europy. Godzina pojawienia się danej informacji nie oznacza, że coś wydarzyło się akurat wtedy, a jedynie, że zostało dopisane o tej właśnie porze. Jeśli uznamy, że jakaś informacja powinna zostać opisana szerzej, zrobimy z niej oddzielny tekst. Zapraszamy.

9:00

Ministerstwo Zdrowia poinformowało rano, że jest 28 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Potwierdzone przypadki dotyczą: 7 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 6 osób z woj. pomorskiego, 3 osób z woj. mazowieckiego, 3 osób z woj. lubelskiego.

Zmarła 5. z zakażonych osób. To 57-letni mężczyzna, który miał choroby współistniejące. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła do 205.

9:05

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że odwołuje zaplanowaną na godz. 10 Radę Gabinetową. Powodem jest pozytywny wynik badań na obecność koronawirusa przeprowadzony u ministra środowiska Michała Wosia.

9:10

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że w związku z zarażeniem koronawirusem u ministra Wosia, podjęte zostały działania wynikające z procedur Głównego Inspektora Sanitarnego. Wszyscy ministrowie obecni na ostatnim posiedzeniu rządu zostali poddani wczoraj wieczorem standardowym testom, którym poddawani są wszyscy, którzy mieli kontakt z osobą zakażoną. Wyniki testów powinny być znane dzisiaj. Do tego czasu, przez najbliższe godziny, ministrowie obecni na ostatnim posiedzeniu, pracują w powszechnie obowiązującym trybie kwarantanny. Następnie zastosują się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego. W żaden sposób nie wpływa to na możliwości funkcjonowania Rady Ministrów. Wszystkie obowiązki są wykonywane, a decyzje podejmowane tak, jak do tej pory – m.in. z wykorzystaniem procedury głosowania obiegowego.

9:40

Alina Kucharzewska, rzecznik prasowy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego przekazała, że w woj. śląskim jest już 21 przypadków zarażenia koronawirusem. W szpitalu w Częstochowie przebywa kilkuletnie dziecko, które zaraziło się koronawirusem od osoby z najbliższego otoczenia. Stan dziecka jest dobry, w kwarantannie są wszyscy, którzy mieli z nim kontakt.

W szpitalu w Tychach, w stanie dobrym, przebywa mężczyzna w sile wieku, który także zakaził się od osoby z najbliższego otoczenia. W izolacji domowej z kolei przebywa starszy mężczyzna, który powrócił w Austrii. Zgodnie z procedurami został objęty kwarantanną przez służby sanitarne, a gdy wystąpiły objawy, udał się do szpitala w Tychach. Lekarz chorób zakaźnych zdecydował, iż stan zdrowia pozwala na to, aby mężczyzna leczył się w domu.

9:45

Prezydent Katowic Marcin Krupa poinformował, że w Katowicach nie ma żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. Jeden z mieszkańców jest hospitalizowany w Tychach, 258 objętych jest kwarantanną domową, 45 przebywa w kwarantannie domowej na podstawie decyzji administracyjnej, a 45 objętych jest nadzorem sanitarnym.

10:50

PKP Intercity odwołuje wiele swoich pociągów, bo i tak jeżdżą puste. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

11:10

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że Niemcy wprowadzają kontrole graniczne. Polscy obywatele, którzy podróżują tranzytem przez terytorium Niemiec do Polski, jako stałego miejsca zamieszkania, będą traktowani jako osoby mające istotny powód, by wjechać do Niemiec i ich tranzyt będzie dozwolony.

11:20

Powiatowy Urząd Pracy w Katowicach zawiesza bezpośrednią obsługę klientów
Od 13 marca 2020 r. Powiatowy Urząd Pracy w Katowicach ze względu na zagrożenie epidemiologiczne i kierując się troską o zdrowie i bezpieczeństwo klientów i pracowników czasowo ogranicza bezpośrednią obsługę klientów. Oznacza to, że do odwołania dostęp do budynku Powiatowego Urzędu Pracy będzie niemożliwy. Tym samym odwołane zostały wszystkie zaplanowane indywidualne wizyty i konsultacje doradców klienta . Powiatowy Urząd Pracy w Katowicach nadal jednak działa i na bieżąco rozpatrywane są wszystkie sprawy i pisma zgłoszone telefonicznie , przesłane za pośrednictwem poczty elektronicznej lub pocztą tradycyjną.

Mieszkańców Katowic, którzy zamierzają zarejestrować się w tutejszym urzędzie PUP informuje, że rejestracji dokonać mogą wyłącznie elektronicznie poprzez przesłanie wniosku wraz z załącznikami za pośrednictwem portalu praca.gov.pl. Wniosek trzeba opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym. Osoba wnioskująca otrzyma decyzję o przyznaniu statusu osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy i ewentualnym zasiłku w postaci elektronicznej.
W obecnej sytuacji PUP zachęca do korzystania z możliwości pełnej rejestracji elektronicznej. Osoby, które nie dysponują profilem zaufanym, a posiadają dostęp do konta elektronicznego w banku, mają możliwość potwierdzenia swojej tożsamości i założenia profilu zaufanego bez konieczności wizyty w punkcie potwierdzającym. Szczegółowe informacje w tym zakresie na stronie https://pz.gov.pl.

11:45

Nie będą naliczane kary za niezarejestrowanie pojazdu w ciągu 30 dni.

Komunikat Wydziału Uprawnień Komunikacyjnych UM Katowice
​W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną informujemy, że nakładanie kar pieniężnych z tytułu naruszeń, o których mowa w art. 140mb ustawy Prawo o ruchu drogowym tj. niedokonania w 30 – dniowym terminie rejestracji pojazdu sprowadzonego z terytorium UE lub niezgłoszenia w takim samym terminie faktu nabycia/zbycia pojazdu zarejestrowanego w kraju będzie traktowane jako siła wyższa w rozumieniu przepisów ustawy Kodeksu postępowania administracyjnego, wyłączająca odpowiedzialność z tytułu dokonanego naruszenia.

Powyższe ma zastosowanie wobec właścicieli tych pojazdów, u których termin na wykonanie obowiązku zgłoszenia faktu nabycia/ zbycia lub zarejestrowania pojazdu sprowadzonego z terytorium UE upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemiologicznego tj. w okresie od dnia 16 marca 2020 r. do odwołania. Formalności tych należy dopełnić niezwłocznie po ustaniu obecnej sytuacji.

Wnioski nadal można składać drogą pocztową i elektroniczną przy pomocy dostępnych platform internetowych.

12:50

Prezydent Raciborza Dariusz Polowy oraz jego zastępcy, Michał Fita i Dominik Konieczny zostali objęci kwarantanną domową, która będzie trwała wstępnie do 23 marca – poinformował tamtejszy urząd miasta.

Prezydenci mieli kontakt z ministrem Michałem Wosiem, u którego zdiagnozowano obecność koronawirusa. Woś brał udział w konferencji prasowej 9 marca w raciborskim urzędzie. Nieobecność prezydentów w urzędzie nie przerywa ciągłości ich pracy. Naczelnicy konsultują najważniejsze sprawy z prezydentami telefonicznie lub przez pocztę e-mail.

13:45

Przewodniczący klubów radnych w RM Katowice zdecydowali wspólnie z przewodniczącym rady, że zaplanowana na czwartek sesja rady miasta się odbędzie. Będzie jednak miała charakter techniczny, a porządek obrad zostanie mocno okrojony. Szczegóły TUTAJ.

13:55

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 16 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. 2 osoby zostały zdiagnozowane w woj. śląskim.

14:50

Szpital w Knurowie poinformował, że pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa ma jedna z lekarek, która przyjmowała pacjentów w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Pani doktor została prawdopodobnie zakażona przez jednego z pacjentów w trakcie pełnienia dyżuru w ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. Przypuszczalnie pacjent ten mógł być pierwszym pacjentem z koronawirusem na terenie szpitala . Jego dane zostały przekazane Policji oraz Sanepidowi.

Pani doktor, której życzymy jak najszybszego powrotu do zdrowia, przebywa obecnie na kwarantannie. Jesteśmy z nią w stałym kontakcie telefonicznym . Czuje się ona dobrze i nie ma żadnych objawów infekcji koronawirusem.

Pacjenci i personel, którzy mieli bezpośredni kontakt z Panią doktor zostali zgłoszeni do Sanepidu i poddani są kwarantannie do 29 marca 2020 r.”

17:10

Zarażony koronawirusem minister środowiska Michał Woś poinformował na Twitterze, że czuje się gorzej, ale nadal pozostaje w domu.

17:30

Właściciel giełdy kryptowalut BitBay przekazał dzisiaj darowiznę w wysokości 100 000 zł na rzecz Szpitala Wojewódzkiego w Tychach, który pełni obecnie funkcję wyłącznie szpitala zakaźnego. Jak poinformował szpital, pieniądze zostaną przekazane na zakup mobilnego inkubatora dla niemowlaków.

18:00

Wojewoda apeluje do producentów respiratorów i kardiomonitorów.

Z uwagi na wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, prosimy wszystkich producentów respiratorów oraz kardiomonitorów działających na terenie województwa śląskiego o niezwłoczne przekazanie do Wojewody Śląskiego informacji o rodzaju i liczbie posiadanego sprzętu medycznego. Informacje te prosimy przekazać do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ŚUW – [email protected].” 

21:20

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 17 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Jeden z nich dotyczy woj. śląskiego.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*