Dzisiaj setna rocznica jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Górnego Śląska. Z okazji wybuchu II powstania śląskiego odbywają się nie tylko oficjalne uroczystości. Mieszkańcy wezmą udział w pokazie filmu Kazimierza Kutza i spacerze historycznym.
Od początku tego tygodnia odbywają się wydarzenia związane z setną rocznicą wybuchu II powstania śląskiego. Wybuchło ono w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 roku. Dowództwo powstańców zlokalizowane było w Dąbrówce Małej. To m.in. w Katowicach toczyła się najbardziej zacięta walka. Dzisiaj wydarzenia sprzed stu lat uczczone zostaną przez władze województwa. Dla mieszkańców przygotowano atrakcje z okazji ważnej rocznicy.
Za kilka dni na Nikiszowcu będzie można wziąć udział w plenerowym pokazie równie ważnego dla regionu obrazu. Wyświetlony zostanie film “Sól ziemi czarnej”. Opowiada on o losach siedmiu braci, którzy zdecydowali się przystąpić do II powstania Śląskiego. W słynnej produkcji wystąpili m.in. Olgierd Łukasiewicz, Jan Englert, Jerzy Bińczycki czy Daniel Olbrychski. Muzykę do filmu Kazimierza Kutza skomponował Wojciech Kilar. Zdjęcia powstawały w kilku miejscach na Śląsku, w tym w Nikiszowcu. Pokaz odbędzie się w sobotę, 22 sierpnia, na boisku szkolnym Szkoły Podstawowej nr 53 (wejście od ul. Garbarskiej). Seans rozpocznie się o godz. 21.00.
Jednak już wcześniej przygotowano historyczny spacer pod nazwą Śladami “Soli ziemi czarnej”. W jego trakcie uczestnicy będą szukali miejsc, w których kręcone były sceny z filmu. Ze względu na sytuację epidemiczną na spacerze obowiązuje limit 30 uczestników. Chętni muszą się wcześniej zapisać, dzwoniąc pod numer: 32 601 21 08 lub za pośrednictwem maila [email protected]. Zbiórka na skwerze Rybka (przy skrzyżowaniu ul. Górniczego Dorobku i ul. Szopienickiej) o godz. 19.30.