Przedłużone ograniczenia w Polsce. Te najostrzejsze zasady kwarantanny będą trwały jeszcze przez tydzień. Szkoły pozostaną zamknięte jeszcze dłużej. Zapadła też decyzja o przełożeniu egzaminów maturalnych i ósmoklasisty. Za tydzień w Polsce trzeba będzie obowiązkowo używać maseczek lub innego zakrycia twarzy.
Dzisiaj rząd ogłosił przedłużenie obowiązujących aktualnie obostrzeń. Podczas konferencji w Warszawie premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrami poinformowali o nowych datach obowiązywania poszczególnych ograniczeń. Zgodnie z zapowiedziami, nie ma wielkich zmian w zakresie zakazów.
Po pierwsze, wszystkie aktualnie obowiązujące zakazy jeszcze przez tydzień będą utrzymane. Do niedzieli, 19 kwietnia, nadal pozostaną w mocy:
- ograniczenia w przemieszczaniu się;
- zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego;
- ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób (zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy);
- ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych;
- zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe;
- zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.;
- zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich;
- zamknięcie restauracji;
- ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie;
- ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).
Kolejnym ważnym terminem będzie niedziela. Do 26 kwietnia zostały przedłużone poniższe obostrzenia:
- zamknięcie szkół i uczelni;
- przedszkoli i żłobków;
- zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego;
- zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego.
Do 3 maja utrzymane zostaną zasady obowiązujące na granicach i po ich przekroczeniu:
- zamknięcie granic (prawo do przekraczania polskiej granicy mają nadal m.in. obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę);
- obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.
Do odwołania pozostaje utrzymany z kolei zakaz imprez masowych i zgromadzeń.
Kolejną ważną informacją, na którą czekali rodzice i uczniowie, jest przełożenie egzaminów maturalnych i ośmioklasisty. Na razie rząd nie podał jednak konkretnych terminów. Te mają być znane co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów. Oznacza to, że odbędą się najwcześniej w czerwcu.
Nowością jest obowiązek zakrywania twarzy. Od czwartku, 16 kwietnia, w całej Polsce zostanie wprowadzony obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że wszystkie terminy znoszenia poszczególnych obostrzeń mogą ulec zmianie. – Nie oznacza że to są ostanie tygodnie takiego naszego funkcjonowania. Być może te daty zostaną przedłużone dalej – powiedział Morawiecki. Dodał, że po świętach rząd zamierza przedstawić plan “powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej“. Wszyscy członkowie rządu zaapelowali podczas konferencji o zachowanie bezpieczeństwa podczas Wielkanocy i spotkania w najwęższym gronie. Jak powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, gdyby wszyscy spędzili te święta w normalny sposób, to mogłoby oznaczać około 30-50 tys. nowych zachorowań.