Reklama

Człowiek niszczy środowisko na zdjęciach. World Press Photo w Muzem Śląskim

Łukasz Kądziołka
Natura piękna i zniszczona na wystawie fotograficznej w Muzeum Śląskim. World Press Photo pokazuje okrucieństwo człowieka i to, jak zmienia się świat. W wernisażu wziął udział ambasador Holandii.

Z jednej strony piękno natury, a z drugiej natura zniszczona przez człowieka. Taka jest wystawa World Press Photo w Muzeum Śląskim, którą można oglądać od dzisiaj. – World Press Photo to jest taka wystawa, która rzeczywiście zostaje zawsze być może nie w głowie, ale w sercu. Nawet nie w oczach. Te zdjęcia, które można zobaczyć, są naprawdę przejmujące. Najbardziej chyba z nich wszystkich to cała seria zdjęć związanych z polowaniem na nosorożce, na których widać jak bardzo jesteśmy okrutni – mówi Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego.

Okrucieństwo przemocy na zwierzętach to temat większości zdjęć. Mocny przekaz ma skłaniać do refleksji nad światem. – Musimy zapytać siebie, jako lokalna i globalna społeczność, co tak naprawdę robimy dla ziemi, na której żyjemy. Co możemy robić lepiej. Żeby przyszłe pokolenia mogły się cieszyć światem. Tak jak my się cieszymy – mówi Carla Vlaun, kuratorka wystawy. Coroczny konkurs fotograficzny odbywa się nieprzerwanie od 1955 roku. Wszystko zaczęło się w Holandii.

W 2018 roku Fundacja World Press Photo wprowadziła kategorię “Środowisko” dla prac, które pokazują wpływ człowieka – pozytywny i negatywny – na środowisko. W wernisażu wziął udział ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce. Liczy na to, że wystawa odbywająca się w trakcie szczytu klimatycznego będzie zmuszała do debaty. To ostrzeżenie dla nas samych. Jakie środki możemy podjąć, żeby wywrzeć presję na międzynarodowej i regionalnej władzy. A także, żeby podjąć większe działania dla poprawy klimatu i jakości powietrza dookoła nas – mówi Ron J.P.M. van Dartel.

Wystawa pod tytułem “The stories that matter” składa się z kilkudziesięciu zdjęć wyróżnionych w latach 2016–2018. Można ją oglądać na poziomie -2 budynku głównego Muzeum Śląskiego do 14 grudnia.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*