Reklama

Zdjęcia przodków w ulicznej galerii

Grzegorz Żądło
Na razie tylko jeden budynek i pięć zdjęć. Ale już wkrótce uliczna galeria w Katowicach może się powiększyć o kolejne zbiory. Dziś na budynku przy ul. 1 Maja 2 została zainaugurowana akcja “Twój przodek w ulicznej galerii”.

Choć inauguracja to nie najlepsze słowo. Bo żeby dzisiaj symbolicznie można było otworzyć ekspozycję, wcześniej trzeba było poprosić mieszkańców o archiwalne zdjęcia. Odzew nie było zbyt duży, ale to prawdopodobnie efekt słabej promocji akcji. Przyszło raptem kilkanaście starych fotografii przedstawiających katowiczan. Organizatorzy, Instytucja Kultury Miasto Ogrodów oraz Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej wybrali pięć z nich.  O każdej osobie uwiecznionej na zdjęciach można przeczytać na wiszącej obok nich tablicy. Miasto chce kontynuować akcję. Wstępnie wytypowany już został kolejny budynek, na którym mogłyby zawisnąć wielkoformatowe fotografie. To kamienica przy ul. Mariackiej, tuż przy kościele. Żeby uliczna galeria mogła się powiększyć, konieczna jest pomoc mieszkańców. Każdy kto chciałby, aby jego dziadek, pradziadek, prababcia, babcia albo ktoś inny z rodziny spoglądał na przechodniów z okien kamienicy, musi przysłać jego zdjęcie na adres [email protected].

Na budynku przy ul. 1 Maja galerię tworzą zdjęcia:

Pani Marty. Urodziła się na początku lipca 1914 roku. Młodość spędziła w Murckach. Była córką urzędnika kolejowego. Przeżyła dwie wojny światowe. Była popularna w miasteczku, bo grała w amatorskim teatrze. Wspólnie z siostrą należały też do chóru, z którym brały udział w wielu uroczystościach kościelnych. Po wyjściu za mąż w wieku 26 lat przeprowadziła się do Tychów. Straciła męża w wypadku kolejowym. Sama wychowała czworo dzieci. Będąc wdową, wybudowała dom. Zmarła w wieku 89 lat. Fotografia została zrobiona w Murckach w latach 30. Przysłał ją najstarszy wnuk.

Pani Marta

Rafała Świerkota. Urodził się 3 grudnia 1933 roku w Załężu w domu przy ul. Gliwickiej. Chodził do szkoły nr 24 i właśnie przed nią zostało wykonane zdjęcie. Wspólnie z żoną tworzyli tradycyjną śląską rodzinę, w którym “gwara i kołocz przed obiadem, a nie po, były na porządku dziennym.” Zdjęcie nadesłał wnuk.

Rafał Świerkot

Trzech pań. To panna młoda i dwie druhny, prawdopodobnie siostry. Zdjęcie zostało wykonane w Katowicach-Podlesiu.

Trzy panie z Podlesia

Henryka Sławika i dwóch nieznanych osób. Zdjęcie zostało zrobione w 1933 roku w Krynicy Górskiej.

Henryk Sławik

Piotra Urbańczyka. Był podinspektorem policji. Urodził się 29 czerwca 1891 roku w Radzionkowie w rodzinie górniczej. 11 października został powołany do zasadniczej służby wojskowej w Armii Cesarza Wilhelma II w 38. Magdeburskim Pułku Piechoty. Był pionierem szkolnictwa i współtwórcą formacji policyjnych na terenie woj. śląskiego w okresie II RP oraz autorem programów dydaktyczno-szkoleniowych dla policjantów.

Podczas Powstań Śląskich wsławił się jako dowódca w Kozłowej Górze, Orzechu i Nakle. W czasie II wojny światowej został wzięty do niewoli w Tarnopolu 18 września 1939 roku przez Armię Czerwoną. Został zamordowany strzałem w tył głowy 16 kwietnia 1940 r.

Piotr Urbańczyk


Tagi:

Komentarze

  1. Ewa Urbańczyk 11 stycznia, 2016 at 11:04 pm - Reply

    Piotr Urbańczyk to mój dziadek. Dziękuję za przypomnienie jego osoby. Z przyczyn oczywistych nie było mi dane go poznać …a i jego historii również .przed wielu Laty moje korzenie odkrył kolega z harcerstwa porządkujący archiwum Katyńskie… i za to będę mu dozgonnie wdzięczna. Galeria i mój dziadek wołają najwyraźniej – czas powrotu !Z wyrazami szacunku.Ewa Urbańczyk

Dodaj komentarz

*
*