Budynki znajdujące się przy kościele Mariackim oraz kamienica przy ul. Warszawskiej od dawna stoją puste. Nieruchomości należące do miasta mają przejść rewitalizację. Ma się nią zająć KTBS, który poszuka partnera do inwestycji. Prywatny inwestor miałby zapłacić za rewitalizację, a później odkupić nieruchomość od miasta. Inwestycja może kosztować kilkadziesiąt milionów złotych.
Powraca sprawa rewitalizacji kamienic w ścisłym centrum miasta. Budynki położone przy ul. Mariackiej o numerach 30, 32 i 34 oraz kamienica przy ul. Warszawskiej 35 od wielu lat wymagają gruntownego remontu. Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego próbuje znaleźć partnera do inwestycji. Miałby nim zostać prywatny inwestor. Miasto miałoby przekazać wszystkie budynki do KTBS-u. Następnie spółka podpisze umowę z zainteresowanym inwestorem. Ten poniesie pełne ryzyko. Oznacza to, że będzie musiał przeprowadzić rewitalizację z własnych pieniędzy, ale nie będzie właścicielem żadnej z nieruchomości. Dopiero po zakończeniu inwestycji, KTBS “podzieli się” z partnerem własnością. Inwestor będzie mógł wtedy kupić budynki od KTBS-u za ustaloną z góry cenę (lub przekaże część wyremontowanych lokali w odnowionych budynkach). Od kwoty ma być odliczony koszt rewitalizacji. Tak, aby partner otrzymał “zwrot” za przeprowadzoną inwestycję. Przez cały czas miejska spółka miałaby, jako właściciel, nadzorować inwestycję. KTBS-owi zależy na profesjonalnej realizacji. – Nie chcemy robić wyłącznie odświeżenia kamienic, tylko pokazać, że da się zrobić rewitalizację z prawdziwego zdarzenia – mówi Janusz Olesiński, prezes Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Jest też drugi wariant, w którym KTBS miałby przeprowadzić rewitalizację samodzielnie. To znacznie mniej pozytywne rozwiązanie dla spółki. Wymagałoby wzięcia dużego kredytu i poniesienia ryzyka inwestycji. W takim przypadku KTBS zająłby się najprawdopodobniej wyłączenie budynkami przy ul. Mariackiej. Natomiast o dalszym losie kamienicy przy ul. Warszawskiej 35 zadecydowałoby miasto.
Nadal nie ma jeszcze konkretnych pomysłów na zagospodarowanie wszystkich wymienionych budynków. Do tej pory mówiło się o biurach i mieszkaniach, ale na razie KTBS nie zdradza szczegółów. Wiadomo, że dla zespołu usługowo-mieszkaniowego “Mariacka- Warszawska” przygotowanych jest pięć koncepcji Konior Studio. Jedna z nich zakłada wyburzenie oficyn i stworzenie wewnętrznego dziedzińca pomiędzy budynkami, ale możliwych rozwiązań jest więcej. Jak zapewnia KTBS, spółka jest otwarta na propozycje ewentualnych partnerów.
KTBS chce do końca czerwca podpisać umowę z podmiotem prywatnym lub wybrać drugi wariant rewitalizacji. Druga połowa bieżącego roku to wyłonienie koncepcji i prace projektowe. Natomiast prace budowlane miałyby ruszyć w 2019 roku. Potencjalni partnerzy mogą wziąć udział w konsultacjach rynkowych. Zgłoszenia są przyjmowane przez KTBS do 15 lutego 2018 r. do godziny 10.00.
dlaczego to tak dlugo trwa? dlaczego miasto poprostu nie wyremontuje swoich kamienic????