Metropolia podpisze porozumienie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju dotyczące bezemisyjnego transportu publicznego. To krok w kierunku zakupu 300 elektrycznych autobusów polskiej produkcji. Metropolia liczy na duże dofinansowanie. Plany obejmują też ładowarki dla pojazdów elektrycznych i wspólny system rowerowy.
Metropolia chce zaangażować się w program “Bezemisyjny transport publiczny”, który jest realizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Przedstawiciele Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii pojadą do Warszawy, gdzie podpiszą porozumienie w tej sprawie. Porozumienie ma być pierwszym krokiem w kierunku zakupu 300 autobusów z napędem elektrycznym. – W tej chwili KZK GOP, MZKP Tarnowskie Góry i MZK Tychy użytkują ponad 1000 autobusów. Czyli te 30 % – o których się mówi, że transport powinien być niskoemisyjny – mielibyśmy spełnione – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Program NCBR zakłada stworzenie autobusu nowej generacji, który ma być produkowany przez polskie firmy oraz stworzenie niezbędnej infrastruktury. Współpracę z NCBR zapowiedziało wiele polskich miast, a w piątek dołączy do nich metropolia. Do tej pory partnerem programu było KZK GOP. W ramach dotychczasowego porozumienia związek miał kupić 68 autobusów. Teraz nie tylko pojazdów ma być więcej, ale większe ma być również dofinansowanie. Liczba autobusów zależy własnie od wysokości dofinansowania. Jeśli metropolia nie uzyska dodatkowych pieniędzy, to kupi jeden autobus. W przypadku dofinansowania na poziomie co najmniej 60% – kupi 65 pojazdów, a jeśli co najmniej 85% – 300. W ramach współpracy Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia będzie musiała przeprowadzić testy dostarczonych autobusów elektrycznych. Pojazdy mają zostać dostarczone do końca 2023 roku.
PRZECZYTAJ TEŻ: Nowe autobusy wyjadą na ulice Katowic. PKM kupił też pojazdy elektryczne
Kolejnym pomysłem metropolii związanym z transportem są ładowarki dla pojazdów elektrycznych i sieć rowerów miejskich. Jak zapowiedział Karolczak, metropolia chce rozwijać elektromobilność nie tylko poprzez budowę stacji ładowania pojazdów, ale również poprzez wprowadzenie na terenie aglomeracji carsharing. Rozwiązaniem, które miałoby ułatwić życie mieszkańcom, byłby rower metropolitalny. Dzięki stworzeniu jednej sieci wypożyczalni rowerów miejskich użytkownicy mogliby swobodnie przemieszczać się pomiędzy miastami. Na razie każda gmina ma swój system rowerowy, a to uniemożliwia wypożyczanie i zwrot roweru w dowolnych punktach na przykład w sąsiednim mieście.
Nie ma to jak kupić autobusy, które jeszcze nie zostały zaprojektowane i wyprodukowane 🙂
Ale za to nasz produkt! Zapowiada się cud techniki na miarę Syreny.