Reklama

Marcin Krupa nie jest już przewodniczącym zgromadzenia metropolii. Zastąpił go Andrzej Dziuba

Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Grzegorz Żądło
Prezydent Tychów Andrzej Dziuba został dzisiaj wybrany przewodniczącym zgromadzenia Górnosląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dotychczas sprawujący tę funkcję prezydent Katowic Marcin Krupa nie ubiegał się o ponowny wybór.

Kandydaturę Dziuby zgłosił prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. Przy okazji zaproponował, żeby stanowisko przewodniczącego zgromadzenia było rotacyjne. 

Po głosowaniu, w którym uzyskał 39 głosów (1 wstrzymujący się) Dziuba dziękował za zaufanie i żartował – Nie przeceniałbym roli przewodniczącego. Traktuję tę funkcję jako techniczną. Rozumiem, że ten wybór to prezent na imieniny. 

Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie ustalili wstępnie, że przewodniczący będzie się zmieniał co rok. Andrzej Dziuba już zadeklarował, że za 12 miesięcy ustąpi. Marcin Krupa już wcześnije zapowiedział, że będzie przewodniczącym tylko do końca minionej kadencji.

Wiceprzewodniczącymi zgromadzenia zostali prezydent Bytomia Mariusz Wołosz i prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. Trzecim wiceprzewodniczącym będzie burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec. Delegaci chcieli głosować nad jego kandydaturą już dzisiaj, ale pojawiła się prawną watpliwość. Szaleniec był nieobecny na sesji i mimo że wyraził zgodę na kandydowanie (miał ją prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński) formalnie nie był delagatem. A tylko spośród delegatów można wybrać przewodniczącego i wiceprzewodniczących. Zostanie więc wybrany na kolejnej sesji.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*