Sobotnim koncertem Radzimira Dębskiego, Miuosha i orkiestry NOSPR rozpoczną się obchody 150-lecia nadania Katowicom praw miejskich. Od marca do grudnia odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń z różnych dziedzin: muzyki, sztuk wizualnych, plastyki czy sportu.
Choć nagromadzenie imprez może się wydać duże, tak naprawdę wiele z nich odbywa się co roku. Choć nie wszystkie. – Ponad 5 mln zł zostanie przeznaczonych bezpośrednio na jubileusz – mówi Piotr Zaczkowski, dyrektor Instytucji Kultury Miasto Ogrodów.
Kulminacyjnym momentem obchodów jubileuszu będą koncerty w dniach od 11 do 13 września. Gwiazda mają być dwie brytyjskie grupy, ale na razie organizatorzy nie zdradzili kto to będzie (więcej o tym tutaj).
PROGRAM OBCHODÓW 150-LECIA KATOWIC (źródło: miasto-ogrodow.eu)
Marzec
19 – 20 marca
Konferencja Rediscovering the City oraz wystawa “Apetyt na radykalną zmianę”
Galeria Miasta Ogrodów, Aula Wydziału Teologicznego UŚ
Katowice to miasto ulegające ciągłym przemianom. Pokażemy je na wystawie, gdzie zamiast eksponatów będą wizualizacje, wykresy i interaktywne prezentacje. Z kolei na konferencji najwybitniejsi specjaliści od miast z Europy zastanowią się nad jego teraźniejszością i przyszłością.
25 marca
Inauguracja cyklu wykładów „150 lat w 30 minut”
Cykl wykładów poświęconych Katowicom na przestrzeni 150 lat. Opowieści o tym, co w mieście najważniejsze: ludziach, architekturze, kulturze czy przemyśle. Wśród zaproszonych wykładowców znajdują się m.in. publicyści Edwin Bendyk i Bartosz T. Wieliński, prof. Irma Kozina czy Grzegorz Piątek z Centrum Architektury.
27 marca
Koncert Orkiestry Kameralnej AUKSO i Anny Góreckiej
27 marca, godz. 19.30
Sala koncertowa NOSPR
Orkiestra AUKSO oraz Anna Górecka z repertuarem Henryka Mikołaja Góreckiego nagranego wspólnie na płycie „Górecki/AUKSO”. Okazja do poznania twórczości kameralnej kompozytora i nowej sali NOSPR.
Kwiecień
9 kwietnia
Wystawa Broll/ Urbanowicz
Muzeum Historii Miasta Katowic
Urszula Broll i Andrzej Urbanowicz – dwoje niezwykłych artystów, bez których trudno wyobrazić sobie śląską sztukę II połowy XX wieku. Pokażemy, jak ich twórczość się wzajemnie przenikała i uzupełniała.
17 kwietnia
Spektakl „Czarny ogród”
Jacek Głomb inscenizuje nagrodzony Nagrodą Nike książkę Małgorzaty Szejnert o katowickim Giszowcu.
18 kwietnia
Record Store Day
Międzynarodowy dzień niezależnych wydawców muzyki zgromadzi w Galerii Miasta Ogrodów właścicieli lokalnych sklepów z winylami oraz prywatnych kolekcjonerów.
18 kwietnia
Open Source Art w Kato
Przygotowana specjalnie dla Katowic jednodniowa edycja sopockiego Open Source Art Festivalu, festiwalu nowych mediów, który w tym roku będzie miał swoją 5. Edycję.
21 – 30 kwietnia
Katowice JazzArt Festival
Światowy Dzień Jazzu świętowany w rytm smooth jazzowych piosenek Stacey Kent, saksofonowych kompozycji Joe Lovano czy wiolonczelowych improwizacji byłego muzyka Kronos Quartet – Jeffrey’a Zeiglera.
22 – 26 kwietnia
Koncert i warsztaty Gen Verde
Sala koncertowa NOSPR
Muzycy z 13 krajów świata zapraszają katowicką młodzież różnych religii do wspólnego występu w wielkiej sali NOSPR.
24 kwietnia
Wystawa Berlin Artists’ Statements
Galeria BWA, Rondo Sztuki, Centrum Mariacka 10
Berlin jest dziś, obok Londynu, najbardziej wibrującym centrum współczesnej sztuki. Wystawę 17 berlińskich artystów przygotował specjalnie dla Katowic Christoph Tannert, dyrektor Kunstlerhaus Bethanien, jednej z najważniejszych instytucji upowszechniającej sztukę współczesną w stolicy Niemiec.
Maj
Florystyczna Mapa Kato
Zapraszamy mieszkańców wybranych dzielnic do tworzenia wraz z artystami z grupy Kwiaciarnia Grafiki miniogrodów w formie szklarni. Zazieleńmy ją swoimi domowymi kwiatami i razem cieszmy się z tego, jak bujnie rosną.
Rozpoczęcie Festiwalu Sportów Miejskich
Profesjonalni trenerzy i sportowcy będą nas zarażać pasją do skatebordingu, futbolu ulicznego, slackline’u czy skimboardu. Rozruszamy dzielnice Katowic.
15 – 24 maja
Katowice Street Art Festival
Katowice Street Art Festival świętuje 5. rocznicę. O klasie festiwalu świadczą artyści, którzy chcą przyjechać tworzyć w Katowicach. W tym roku z dumą ogłaszamy, że nasze zaproszenie przyjął Axel Void – amerykański artysta tworzący na całym świecie, oraz szwedzki twórca Nug.
23 maja
Koncert zespołu Vołosi (Before Ogrody Dźwięków)
Scena Teatralna Pałacu Młodzieży
Grupa, stworzona przez związanych z katowicką Akademią Muzyczną braci Lasoniów, została doceniona już na początku swojej kariery, zdobywając w 2011 roku Grand Prix konkursu Europejskiej Unii Nadawców EBU w kategorii world music. Łączą improwizację z folklorem górali Beskidu Żywieckiego.
29 maja
Koncert Scoring4Wajda w ramach Nagrody im. Wojciecha Kilara
Sala koncertowa NOSPR
Najwspanialsza muzyka z filmów Andrzeja Wajdy, w tym kompozycje Wojciecha Kilara w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i dla uczczenia pierwszej edycji Nagrody im. Kilara dla kompozytora muzyki filmowej.
Czerwiec
1 czerwca
Pokaz filmu animowanego z muzyką na żywo
Sala koncertowa NOSPR
Muzyczno – filmowy prezent dla małych katowiczan. Projekcja dwóch pięknych bajek „Grufołak” oraz „Grufołak i jego dziecko” oraz koncert symfoniczny w jednym.
9 – 19 czerwca
Festiwal Sztuk Performatywnych A Part
od 12 czerwca
Art Naif Festival
19 – 21 czerwca
Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków
Podcienia CKK
Na dobry początek lata festiwal world music i folku, który wraca do podcieni Centrum Kultury Katowice. Temat przewodni edycji: tradycje muzyczne Nocy Świętojańskiej.
Czerwiec – sierpień
Mobilny Soundsystem Biura Dźwięku Katowice
Improwizowane koncerty muzyki elektronicznej wybranej przez Biuro Dźwięku Katowice. Amfiteatry, skwery, parki – całe Katowice będą jedną wielką sceną.
Lipiec
Inwazja Sztukmistrzów
Każdy może zostać sztukmistrzem. Wystarczy wziąć udział w dzielnicowych warsztatach dla sztukmistrzów. Na finał wielka parada i pokazy w centrum Katowic.
Początek akcji „Słonecznik patrol”
Słoneczniki znów zagoszczą w domach katowiczan. Do wszystkich dzielnic trafi żółty konwój z kwiatami, których wspólne uprawianie połączy mieszkańców miasta.
Sierpień
7 – 9 sierpnia
OFF Festival
20 – 23 sierpnia
Tauron Nowa Muzyka
Wrzesień
5 września
Koncert z TVP 5 września
Nikiszowiec
Gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej wywodzące się z Katowice i Górnego Śląska zagrają na 150-lecie miasta. Komu daleko do Nikiszowca, obejrzy i posłucha koncertu w telewizji.
11 – 13 września
Urodziny Miasta Kocham Katowice
Muzyczna kulminacja obchodów 150-lecia Katowic.
Koncerty kameralne: Pumeza Matshikiza i AUKSO, Paco Peña&Flamenco Company, muzycy z Sardynii z projektem The Face of God, Arka Noego.
Koncerty plenerowe: Natalia Przybysz, Misia FF, Łąki Łan, African Salsa Orchestra i zagraniczni goście specjalni.
od 18 września
Wystawa „Obrazy miasta”
Wystawa malarstwa, fotografii, sztuki wideo i instalacji dźwiękowych podejmujących temat miasta. Ich autorami są należący do kilku pokoleń artyści z Polski i ze świata.
od 19 września
Wystawa prac Hansa Bellmera
Hans Bellmer był jednym z najważniejszych surrealistów XX wieku. Wychował się w Katowicach. Na 150-lecie przypomnimy twórczość fotograficzną tego wciąż poruszającego artysty.
22 – 27 września
Ars Independent Festival
To będzie już piąta edycja festiwalu filmów niezależnych, który przyciąga do katowickich kin coraz większe rzesze wielbicieli dobrych filmów. Po raz trzeci najlepszy debiutant otrzyma statuetkę Czarnego Konia.
Październik
3 października
Rawa Blues Festival
Koncert plenerowy Józefa Skrzeka
Plenerowe wykonanie suity muzycznej dedykowanej Katowicom przez Józefa Skrzeka, połączone z pokazem multimedialnym.
Listopad
art+bits festival
Festiwal nowych mediów, na którym sztuka spotyka się z technologią.
Grudzień
12 grudnia
Gala finałowa projektu Modny Śląsk i rozstrzygnięcie projektu „Dizajn dla Katowic”
Zdjęcie: katowice.eu