Reklama

Nowe zasady 500+. Ma być mniej oszustw

Ł. K.
W sierpniu rozpocznie się nabór wniosków do rządowego programu Rodzina Plus. Kolejna edycja popularnego “500+” to również nowe zasady. Do tej pory w woj. śląskim wydano  na program prawie 3 mld zł.

Są niewielkie zmiany w zasadach składania wniosków do programu 500+. Ich nabór rozpoczyna się w przyszłym tygodniu, 1 sierpnia. Co ważne, wniosek muszą złożyć wszyscy, którzy chcą skorzystać z rządowej pomocy. Również ci, którzy już dostawali pieniądze z programu.

Każdy pozytywnie rozpatrzony wniosek będzie dawał prawo do korzystania ze świadczeń przez rok, tj. od 1 października 2017 do 30 września 2018. Urzędnicy zachęcają do składania wniosków już w sierpniu. – Dla zachowania ciągłości. Rodzina otrzymuje wtedy świadczenia w październiku. Nie będzie miesiąca przerwy – tłumaczy Ewa Niewiara, dyrektor wydziału polityki społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Rodziny, które złożą wnioski we wrześniu, dostaną pieniądze najpóźniej do 30 listopada. Wnioski z października zostaną zrealizowane do końca roku.

Chociaż główne zasady przyznawania świadczeń się nie zmienią, to konieczne było wprowadzenie kilku nowych rozwiązań. – To zmiany, które uszczelnią system, wyeliminują nienależnie pobrane świadczenia – mówi Niewiara. Powodem zmian są “niepożądane zjawiska”. Polegały one m.in. na deklarowaniu niezgodnie ze stanem faktycznym samotnego wychowywania dziecka, dopasowywaniu przez rodziców dochodu do kryterium dochodowego uprawniającego do pobierania pieniędzy już na pierwsze dziecko oraz pobieraniu świadczenia przez osoby niemieszkające w Polsce.

Ewa Niewiara, dyrektor wydziału polityki społecznej ŚUW i wicewojewoda Jan Chrząszcz podsumowali program 500+ na Śląsku.

Od 1 sierpnia rodzice, którzy chcą dostać pieniądze z programu, będą musieli przedstawić dodatkowe dokumenty. W przypadku samotnego rodzica konieczne będzie dostarczenie wystawionego przez sąd tytułu wykonawczego, potwierdzającego przyznanie alimentów od drugiego rodzica na rzecz dziecka. Chodzi o to, żeby sprawdzić czy rodzic faktycznie wychowuje dziecko w pojedynkę. Inna istotna zmiana dotyczy osób, które zwolniły się z pracy, a potem zatrudniły u tego samego pracodawcy na gorszych warunkach. Tylko po to, żeby “załapać się” na świadczenie już na pierwsze dziecko. Teraz, jeśli ktoś wykona taką operację, nic nie zyska. Urząd weźmie pod uwagę jego wyższy dochód.

W okresie od 1 kwietnia 2016 roku do 30 czerwca 2017 do śląskich rodzin trafiło 2,949 mld zł z programu 500+. W ubiegłym miesiącu świadczenia pobrało 276,1 tys. rodzin. W całej Polsce programem jest objętych prawie 58 proc. wszystkich dzieci do 18 lat.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*