Część budynków po kopalni Boże Dary ma być sprzedanych, część wyburzonych. Niektóre z nich to zabytki. Spółka Restrukturyzacji Kopalń chce zatrzymać jedynie część konieczną do odwadniania kopalni. Pozostaje pytanie: co z hałdą?
W skład majątku kopalni Boże Dary wchodzi w sumie 66,1 ha gruntów oraz 90 budynków i zespołów budynków. Wśród nich jest 9 zabytków: budynek dyrekcji, budynek biura związków zawodowych, budynek transformatorów, dwa budynki rozdzielni, nastawni dla rozdzielni, wielokondygnacyjny warsztat ślusarski, warsztat kopalniany i centrala elektryczna. Na terenie kopalni znajduje się też torowisko połączone z torami PKP, urządzenia służące do odwadniania kopalni i słynna hałda.
SRK zamierza sprzedać cały majątek pozostały po Bożych Darach, z wyjątkiem urządzeń odwadniania. Może przy tym skorzystać z kilku możliwości: sprzedaży, darowizny, przekazania ich do Skarbu Państwa lub na własność miasta, powiatu, bądź województwa, zamiany lub zrzeczenia się.
W październiku i listopadzie SRK podjęła dwie próby wydzierżawienia części nieruchomości. W przetargach wystawiono budynek dyrekcji, budynek sprzętu ciężkiego, place parkingowe i zakład mechanicznej przeróbki węgla. Po tym jak nie było chętnych, spółka postanowiła sprzedać je z resztą nieruchomości. Zanim to jednak nastąpi, budynki zakładu przeróbczego będą musiały zostać wyburzone. Zgodnie z planem, ma się to stać do końca 2018 roku. Pozostałe części, SRK będzie mogła zbyć po uzyskaniu decyzji prezydenta Katowic o zatwierdzeniu podziału geodezyjnego. Jak podaje rzecznik prasowy spółki Witold Jajszczok, niewykluczone, że procedury zbycia ruszą w drugim półroczu 2017 roku. Trudno na razie określić, co stanie się z hałdą. Spółka rozważa możliwość współpracy z miastem w zakresie urządzenia na niej terenów rekreacyjnych. Jeżeli jednak się to nie powiedzie, SRK jest gotowa się jej zrzec.
Plany odnośnie terenów pozakładowych kopalni Boże Dary były tematem rozmów na ostatnim posiedzeniu komisji górniczej rady miasta. Przedstawiciele spółki wskazywali na zalety nieruchomości. Wymieniali m.in. dobre połączenia drogowe, połączenie leżącego na terenie zakładu torowiska z torami PKP i uzbrojenie działek w media. SRK dopuszcza też możliwość łączenia działek stosownie do potrzeb inwestorów.
Po przejęciu nieruchomości przez SRK, spółka wyceniła wartość całości na ok. 168 mln złotych. Ceny wywoławcze pojedynczych działek będzie można określić po likwidacji poszczególnych elementów i dokonaniu podziału geodezyjnego.