Likwidacja gimnazjów, ośmioletnia podstawówka, czteroletnie liceum, pięcioletnie technikum i szkoły branżowe zamiast zawodówek. To główne zmiany, które wejdą w życie w polskich szkołach od września 2017 roku. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy o reformie oświaty.
Przeczytaj: Czy Katowice są gotowe na zmiany w oświacie? Zdania są podzielone
Uczniowie, którzy w tym roku ukończą VI klasę podstawówki, od 1 września 2017 roku nie pójdą już do gimnazjum. Szkoły podstawowe będą 8-letnie. Od tego momentu zacznie się również likwidacja szkół gimnazjalnych. Te mają przestać funkcjonować za dwa lata, od 1 września 2019 roku. Gimnazjaliści kończący wtedy III klasę będą kształcili się, tak jak do tej pory, w 3-letnich liceach i 4-letnich technikach. Z kolei pierwsi absolwenci VIII klasy podstawówki, wybierać będą już między 4-letnim liceum ogólnokształcącym, 5 – letnim technikum.
Tegorocznymi zmianami objęte też będą szkoły kształcenia zawodowego i zasadniczego. Od 1 września wprowadzona zostanie 3-letnia branżowa szkoła I stopnia. Uruchomienie szkoły II stopnia planowane jest na rok szkolny 2020/2021.
Ostatnia matura na starych zasadach ma zostać przeprowadzona wiosną 2022 roku. W tym samym roku odbędą się pierwsze egzaminy ósmoklasistów w nowej formule. Do trzech egzaminów z języka polskiego, języka obcego i matematyki dojdzie jeszcze jeden z przedmiotów do wyboru: biologii, chemii, fizyki, geografii i historii.
Podpisana przez prezydenta ustawa wejdzie w życie 1 września 2017 roku, a wszystkie zmiany mają zostać wprowadzone w szkołach do roku szkolnego 2022/2023.
W Katowicach, podobnie jak w innych gminach, prace nad zmianami w oświacie rozpoczęły się już kilka miesięcy temu. Do 31 marca 2017 roku rady gmin muszą podjąć uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju. Wcześniej muszą uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty. Pełną informację na temat reformy można znaleźć TUTAJ.