Reklama

Na Śląsk jadą tramwaje z Poznania

Grzegorz Żądło
Jeszcze przed wakacjami firma Modertrans Poznań dostarczy Tramwajom Śląskim 12 niskopodłogowych tramwajów. Ich zamówienie było możliwe, bo we wcześniejszych przetargach na dostawę 30 innych składów i remont torowisk, spółka uzyskała niższa cenę niż zakładała.

Tramwaje Śląskie powoli kończą realizację dużego projektu modernizacji torowisk i zakupu nowych oraz remontu starych składów. Kwoty osiągnięte w przetargach na te zadania okazały się niższe niż pierwotnie zakładano. – Dlatego wystąpiliśmy z wnioskiem do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju i uzyskaliśmy możliwość wykorzystania zaoszczędzonych pieniędzy – mówi Tadeusz Freisler, prezes Tramwajów Śląskich. – Dzięki temu będziemy mogli zmodernizować kolejnych 14 kilometrów torowisk, dokupimy też 12 nowych tramwajów z niską podłogą.

Nie będą to jednak takie same składy jak 30 dostarczonych już w pierwszym etapie przez bydgoską Pesę. Tamte musiały spełniać kilka wymagań, których w kolejnym przetargu zabrakło. Chyba największa różnica to długość niskiej podłogi. Dla porównania, Pesa musiała wyprodukować takie tramwaje, w których udział niskiej podłogi w długości przedziału wynosił co najmniej 60%. Te z Modertransu mają mieć tylko co najmniej 20% niskiej podłogi (będą miały 25 %). Będą za to dwukierunkowe. TŚ zapłacą za nie 58,3 mln zł. Na 30 tramwajów z Pesy samorządowa spółka musiała przeznaczyć 202,5 mln zł. Oznacza to, że jednostkowy koszt zakupu składu z Poznania jest niższy o prawie 2 mln zł.

Modertranas Poznań rozpocznie dostawy już za kilka tygodni. – Oczywiście będziemy potrzebować czasu na sukcesywne wprowadzenie nowych tramwajów na tory, dlatego pasażerowie będą mogli z nich korzystać najpewniej po wakacjach – informuje Tadeusz Freisler.

Na Śląsk trafi zmodyfikowana wersja tramwaju Moderus Beta.

Zdjęcie: www.modertrans.pl


Tagi:

Komentarze

  1. Maniek 28 listopada, 2018 at 9:43 pm - Reply

    Będzie co malować To w kontekście pomalowanego w Bytomiu tramwaju

Dodaj komentarz

*
*