Reklama

Wieża ciśnień w Katowicach zostanie wyremontowana, ale kawiarni tu nie będzie

Łukasz Kądziołka
Kolejowa wieża ciśnień w Katowicach przetrwa przebudowę węzła. Jeszcze kilka lat temu Polskie Koleje Państwowe miały ambitne plany wobec tego obiektu. Jednak nic z nich nie wyszło.

Przy okazji przebudowy węzła katowickiego, która ma rozpocząć się w najbliższych miesiącach, są planowane zmiany na stacji Katowice. Tu układ torowy nie zmieni się, ponieważ na nowe tory nie ma już więcej miejsca. Jednak przebudowane zostaną perony. Chodzi o ich wydłużenie. Tak, żeby dwa pociągi mogły zatrzymywać się przy jednej krawędzi peronowej. To ma poprawić przepustowość i sprawić, że stacja odprawi w tym samym momencie więcej pociągów.

Na końcu peronu 2. znajduje się obiekt, który aktualnie jest tylko częściowo użytkowany. Jego stan też pozostawia wiele do życzenia. Mowa o wieży ciśnień z 1951 roku. Dawniej była wykorzystywana do zaopatrywania w wodę stacji i nie tylko. Od wielu lat stoi i niszczeje.

W przeszłości był pomysł na nowe zagospodarowanie obiektu. Najwyższe kondygnacje planowano zaadaptować na lokal gastronomiczny. Atrakcją kawiarni miała być możliwość oglądania panoramy miasta przez przeszklony dach ze stożkiem. Poniżej projektowane były przestrzenie biurowe, a komunikację między kondygnacjami miała zapewniać winda. Takie były zapowiedzi PKP S.A., które w 2016 roku przekazywał mediom Jeremiasz Świerzawski, autor koncepcji. Wtedy dyrektor projektu w Departamencie Inwestycji PKP S.A., a dzisiaj wiceprezydent Sosnowca. Kolejowa spółka podpisała nawet umowę na zaprojektowanie wieży w nowej odsłonie. Jednak z tych planów nic nie wyszło. Choć spółka twierdziła, że już na tak wczesnym etapie inwestycji miała potencjalnych chętnych wynajęciem przestrzeni w wieży.

fot. PKP SA.

Jak się okazuje, przy okazji inwestycji na węźle kolejowym w Katowicach ceglana, około 30-metrowa wieża nie zostanie wyburzona. – Peron, na którym znajduje się wieża, zostanie wydłużony w stronę ul. św. Jana. Obiekt zostanie wyremontowany z przeznaczeniem dla potrzeb PKP PLK SA. – informuje Katarzyna Głowacka z PKP Polskich Linii Kolejowych. Na razie spółka nie zdradza, co dokładnie znajdzie się w  środku. Wcześniej były tu pomieszczenia dla konduktorów i dyżurnych ruchu oraz posterunek zapowiadających pociągi.


Tagi:

Komentarze

  1. xxx 8 maja, 2024 at 12:35 am - Reply

    Rowerem jedź a nie zajmuj miejsce w pociągu.

    • dan 8 maja, 2024 at 7:09 am Reply

      Samolotem jak Ursula von der leyer z Bratysławy do Wiednia. Odrzutowcem na konferencję klimatyczną.

  2. Mateusz 7 maja, 2024 at 4:31 pm - Reply

    debile, niech pociagi przedłużą a nie perony ,do niektórych paciagow nie idzie wejść a z rowerem to zapomnij bo mało miejsca

  3. mieszkaniec 6 maja, 2024 at 5:30 pm - Reply

    Rok 2124. W Krakowie otwierają trzecia nitkę metra. We Wrocławiu drugą linie metra. W Katowicach wbito pierwszą łopatę pod budowę zwykłej koleji.

    • P Śl 6 maja, 2024 at 11:17 pm Reply

      Chyba chciałeś napisać rok 2124 Katowice liczą 20 tys. mieszkańców, a ostatni gasi światło.

    • gienek 6 maja, 2024 at 7:47 pm Reply

      Rozwój ci się zamarzył. Nie w tej epoce.

Dodaj komentarz

*
*