Reklama

Zamieszkaj w Katowicach: mieszkanie za remont [KRYTERIA, WARUNKI]

Grzegorz Żądło
W kolejnym odcinku naszej akcji przybliżamy zasady wynajmu mieszkań od miasta w zamian za wykonanie remontu. To opcja dla tych, którzy nie spełniają kryteriów, żeby dostać mieszkanie komunalne na czas nieoznaczony, bo np. za dużo zarabiają, ale chcieliby płacić niewysoki czynsz. Z akcji „Mieszkanie za remont” nie mogą oczywiście skorzystać wszyscy. Poniżej wszystkie niezbędne informacje, kryteria i zasady.

Reklama

Kto może się ubiegać o mieszkanie za remont w Katowicach?

To opcja dla osób, które mają stałe dochody. Ich wysokość jest dokładnie określona (szczegóły poniżej). Potencjalni chętni muszą się liczyć z tym, że na własny koszt przeprowadzą remont gminnego lokalu. Poniesione przez nich koszty nigdy nie zostaną rozliczone. W zamian będą płacić preferencyjną stawkę czynszu. Dużą szansę na lokal z programu „Mieszkanie za remont” mają osoby, które oprócz spełnienia powyższych kryteriów, zamieszkują obecnie z rodziną na niewielkim metrażu. Punkty przyznawane są bowiem również za powierzchnię w dotychczasowym lokum.

Jakie trzeba spełnić kryteria, żeby starać się o mieszkanie komunalne w zamian za remont?

Podstawowym kryterium jest odpowiedni dochód. Wynająć lokal w programie „Mieszkanie za remont” mogą osoby, które zarabiają przynajmniej 882,56 zł i maksymalnie 3530,24 zł miesięcznie (przy gospodarstwie jednoosobowym). Z kolei w gospodarstwie wieloosobowym dochód na osobę nie może być niższy niż 529,54 zł i wyższy niż 2294,66 zł. W przypadku osób niepełnosprawnych progi są wyższe – 882,56-3971,52 zł (gospodarstwo jednoosobowe) i 529,54-3265,47 zł (na osobę w rodzinie). Ważna uwaga: to dochód brutto, czyli bez składek emerytalnej, zdrowotnej i rentowej oraz bez kosztów uzyskania przychodu. Mówiąc inaczej, to zarobki na rękę + podatek. Ubiegając się o mieszkanie, trzeba przedstawić zaświadczenie o dochodach z trzech ostatnich miesięcy.

Wszystkie te kwoty mogą ulec zmianie, bo uzależnione są od wysokości najniższej emerytury.

Kolejne kryterium to brak tytułu własności do jakiekolwiek lokalu mieszkalnego. Mówiąc inaczej, starając się o mieszkanie za remont, nie można być właścicielem innego mieszkania.

Ostatnie kryterium to brak zaległości z tytułu najmu na rzecz miasta. Jeśli więc ktoś wynajmuje lokal socjalny bądź komunalny na czas oznaczony, ale nie płaci na czas czynszu, przed złożeniem wniosku musi uregulować wszystkie zaległości.

Na jakich warunkach można dostać mieszkanie za remont?

Jak sama nazwa programu wskazuje, podstawowym warunkiem jest zadeklarowanie, a potem faktycznie wykonanie remontu gminnego mieszkania. Dopiero potem można podpisać umowę. Ta zawierana jest na czas nieoznaczony, chyba że lokator chce określić konkretną datę jej zakończenia. W związku z tym, że to najemca wykonuje remont, a więc podnosi wartość komunalnego mieszkania, płaci preferencyjną stawkę czynszu. Nie ma jednej stałej kwoty. Stawki ustalane są za każdym razem przy ogłaszaniu kolejnej edycji programu i są zróżnicowane w zależności od standardu lokalu, lokalizacji itd. W ostatniej edycji czynsze wynosiły od 2,86 zł do 7,10 zł za metr kw.

Doświadczenie pokazuje, że zainteresowanie mieszkaniami za remont jest bardzo duże. Często zdarza się, że na jeden lokal chętnych jest kilka, a nawet kilkanaście osób. Dlatego wprowadzone zostały dodatkowe kryteria punktowe.

Punkty przyznawane są m.in. za powierzchnię dotychczas zajmowanego lokalu (poniżej 8 m kw – 8 pkt. 8-12 m kw. – 4 pkt. i powyżej 12 m kw. na osobę – 2 pkt. ). Osoby bezdomne mogą dostać 10 pkt. Za każdą osobę w obecnie zajmowanym lokalu przyznawany jest 1 pkt. Małżeństwa lub partnerzy, którzy mają dzieci, ale zamieszkują osobno, mogą liczyć na 4 pkt. Małżeństwa, partnerzy i osoby samotne, które mają dzieci dostaną 3 pkt., a małżeństwa i partnerzy mieszkający osobno – 2 pkt.

Co ważne, nie wszyscy mogą się ubiegać o każde mieszkanie. Jedna osoba może złożyć wniosek na mieszkanie nie większe niż 45,5 m kw. Jeśli w lokalu mają mieszkać dwie osoby, maksymalna powierzchnia wzrasta do 52 m kw. Potem kolejno 58,50, 71,50, 84,50 i 91 m kw dla gospodarstw 3, 4, 5  i 6-osobowych. Chodzi o to, żeby dostosować wielkość mieszkania do realnych potrzeb.

Każdy może złożyć wniosek na maksymalnie dwa lokale. Warto je wcześniej obejrzeć. Czasami lepiej wybrać mieszkanie w gorszym stanie lub w nieco gorszej (niż preferowana) lokalizacji. Szansa, że będzie mniej chętnych jest wtedy większa.

Jaki jest standard mieszkań przeznaczonych do wynajęcia w zamian na przeprowadzenie remontu?

Bardzo różny. W dotychczasowych edycjach znalazły się mieszkania z centralnym ogrzewaniem, ale i takie z piecami kaflowymi. Były lokale z wc na klatce schodowej, ale i takie z w pełni wyposażoną łazienką. Jedne miały wszystkie instalacje (w tym gazową), inne tylko te podstawowe (elektryczną i wod-kan).  Za każdym razem mieszkania są inne (niewielka część się powtarza), dlatego trzeba poświęcić trochę czasu na dokładne obejrzenie lokali.

Szczegółowe informacje na temat programu „Mieszkanie za remont „można uzyskać w wydziale budynków i dróg UM Katowice, biurze obsługi mieszkańca (stanowiska 5 i 6 w budynku przy Rynku 1) lub pod numerami telefonów: 32 2593634, 32 2593338, 32 2593288 oraz 32 2593351.

WAŻNE! Nie ma wielkiego sensu dzwonić od razu, bo wielu informacji ponad te w tekście się nie uzyska. Warto zaczekać do ogłoszenia kolejnej edycji programu, co ma nastąpić jeszcze w czerwcu. Można sprawdzać samemu wchodząc na stronę katowice.eu, potem w zakładkę urząd miasta, a następnie nieruchomości. Informacje o „Mieszkaniu za remont” dostępne są na samym dole.

AKTUALIZACJA

W najnowszej edycji programu (ogłoszonej 14 czerwca 2017 roku), zmieniły się kryteria dochodowe. Obecnie dla osoby samotnej minimalny dochód wynosi od 1000 do 4000 zł. W gospodarstwie wielorodzinnym to 600-4500 na osobę. W przypadku osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym dochód wynosi odpowiednio 1000-4500 zł (gospodarstwo jednoosobowe) i 600-3700 na osobę (gospodarstwo wieloosobowe).

Podziel się informacją:


Komentarze

 1. Monika Wrzesień 8, 2017 at 6:02 pm - Odpowiedz

  Czy sa juz jakies wyniki tej edycji

 2. Rarara Czerwiec 17, 2017 at 8:50 pm - Odpowiedz

  Ale nie bierzcie miekan na ul Kozielskiej bo tu nie da się mieszkać i to jest centrum Katowic ale naprawdę odradzam tu mieszkać a tym bardziej pod nr8poniewaz jest zdemolowana klatka drzwi wejściowe są non stop wykopywane a policja i administracja mają to wszystko w dupie takie jest życie na Kozielskiej samo wolka

 3. Adam Czerwiec 12, 2017 at 7:46 pm - Odpowiedz

  Skad mozna sciagnac wniosek do wypelnienia o dochodach miesiecznych ???

 4. Majkel Czerwiec 6, 2017 at 1:41 pm - Odpowiedz

  Czy aby na pewno progi dochodowe zostały poprawnie podane? Obecnie najniższa emerytura to 1000 zł brutto zatem i podane progi w tekście powinny być wyższe. Proponuję najpierw zweryfokować informacje zanim trafią do szerszego grona odbiorców. Pozdrawiam

  • Grzegorz Żądło Czerwiec 6, 2017 at 2:16 pm Odpowiedz

   Tak, progi dochodowe zostały podane poprawnie. Informacje zostały zweryfikowane, zanim trafiły do szerszego grona odbiorców.

   • Majkel Czerwiec 6, 2017 at 2:35 pm Odpowiedz

    Nie byłbym do końca taki pewien. Poza tym numery stanowisk w BOM też są nieprawidłowe.

Dodaj komentarz

*
*

Kontynuując przeglądanie tej strony zgadzasz się na używanie ciasteczek. Więcej informacji

Korzystanie z ciasteczek "cookies" jest ustawione na "zezwalaj". Używamy ich by pozwalać na jak najlepsze używanie tego serwisu www i dla dopasowywania reklam. Jeżeli będziesz kontynuował przeglądanie tej witryny bez zmieniania ustawień ciasteczek "cookies" w przeglądarce lub jeżeli klikniesz "Akceptuję" to znaczy, że wyrażasz zgodę na ich używanie.

Zamknij