Szykuje się remont Żyrafy w Parku Śląskim. Od zeszłego roku rzeźba nie ma głowy, ponieważ było zagrożenie, że może spaść z wysokości kilkunastu metrów. Park Śląski ogłosił przetarg na remont zabytkowej rzeźby.
Rzeźba „Żyrafa” w Parku Śląskim po raz ostatni została wyremontowana w 2011 roku, czyli wtedy, gdy została wpisana do rejestru zabytków. Od wielu miesięcy rzeźba nie ma głowy. W zeszłym roku element wieńczący artystyczną wizję zwierzęcia został zdemontowany ze względu na fatalny stan konstrukcji i jej zbrojenia.
Po oględzinach stwierdzono, że zniszczone materiały w miejscu mocowania głowy rzeźby mogą doprowadzić do niekontrolowanego wyłamania się i ten element mógłby upaść z wysokości 16 metrów. Powodem jest bardzo zniszczona szyja rzeźby. Na górnym odcinku około 1,5 stalowy profil jest odsłonięty i bardzo skorodowany. Ponadto pojawiły się liczne pęknięcia na betonie, więc oba materiały oddzieliły sie od siebie.
Żeby rzeźba mogła odzyskać głowę, konieczne jest przeprowadzenie kompleksowego remontu. – Rzeźba „Żyrafa” będzie przechodzić stopniową renowację. Trwa przetarg na wykonawcę remontu i konserwacji rzeźby. Stan rzeźby wymaga odświeżenia, prace konserwatorskie obejmą m.in. usunięcie wtórnych powłok malarskich, a także odtworzenie pierwotnej kolorystyki. Planowany termin ukończenia prac to końcówka tego roku – informuje Aneta Miler, rzecznik prasowa Parku Śląskiego. Jednak najważniejszym celem remontu jest naprawa konstrukcji obiektu. Niewykluczone, że szyja trzeba będzie wykonać na nowo, jeśli nie uda się jej naprawić.
Zanim wybrany wykonawca przystąpi do prac, to będzie musiał stworzyć dokumentację projektową prac. Ma na to około 4 miesiące, a na wykonanie robót budowlanych i prac konserwatorskich około 10 miesięcy. Otwarcie ofert zaplanowano 15 lutego.
Rzeźba powstała w 1959 roku. Jej autorami jest trzech krakowskich twórców: artyści plastycy Leopold Pędziałek oraz Leszek Dutka i odpowiedzialny za projekt konstrukcji inż. Jerzy Tombiński. Rzeźba zbudowana elementów stalowych i żelbetowych. Odlew wspartej na trzech nogach żyrafy wykonano w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. Początkowo szara z fioletowym oświetleniem neonowym, została pomalowana na żółto w brązowe łaty. W 2011 roku wrócono do pierwotnej kolorystyki rzeźby i wykonano nowe oświetlenie. „Żyrafa” została wpisana do rejestru zabytków ruchomych województwa śląskiego decyzją z dnia 27 kwietnia 2011 roku.
Dziadostwo a nie zabytek, termin ważności minął, wykreślić ten złom z rejestru zabytków a nie marnować nasze pieniądze na odtwarzanie tego badziewia!