Zarząd Transportu Metropolitalnego zaprezentował wizualizacje nowego wyglądu przystanków komunikacji publicznej. Chodzi przede wszystkim o słupki i gabloty z rozkładem jazdy. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy miałyby zostać wdrożone zmiany. Trwa tworzenie harmonogramu.
Koncepcję systemu informacji wizualnej przygotowała dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii grupa projektowa TUKEJ, która tworzą Justyna Kucharczyk i Agnieszka Nawrocka z ASP w Katowicach. W projekt zaangażowane było też studio ITEM, które tworzą Karolina Hołdys i Joanna Pastusińska.
ZTM przeprowadził inwentaryzację prawie 7 tysięcy przystanków, które mają zyskać nowy wygląd. Chodzi przede wszystkim o rozkłady jazdy, słupki i gabloty. Koncepcja obejmuje też nazwy umieszczone na wiatach przystankowych. Trzeba jednak zaznaczyć, że akurat wiaty są najczęściej własnością gmin, więc nie ma co oczekiwać, że zostaną ujednolicone.
W górnym boku słupka z rozkładem jazdy oznaczone zostaną numery linii, które odjeżdżają z danego przystanku. Na tablicach pojawią się kody QR, których zeskanowanie umożliwi przejście do internetowego rozkładu jazdy danego stanowiska. Pojawią się również specjalne miejsca w gablotach, w których, oprócz nazwy przystanku, numeru stanowiska i informacji o organizatorze transportu, pasażerowie będą mogli znaleźć wszystkie najważniejsze informacje dotyczące organizacji ruchu.
Na rozkładach jazdy przy numerach linii objętych zmianami pojawią się specjalne znaczniki oraz kod QR odsyłający do komunikatu na stronie internetowej ZTM. Zmodyfikowany zostanie także wygląd rozkładów jazdy oraz ich oznaczenia graficzne, co ma poprawić ich czytelność. Wszystkie będą drukowane na białym tle. Kolor żółty, który dotychczas pojawiał się na rozkładach linii tramwajowych, zarezerwowany będzie dla tymczasowych zmian, tak by zwracać uwagę pasażerów.
Nowe elementy pojawią się również w gablotach na rozkłady jazdy. Dzięki podświetleniu rozkłady i komunikaty będą czytelniejsze w godzinach wieczorno-nocnych oraz podczas złych warunków atmosferycznych.
Kiedy zmiany zostaną wprowadzone na poszczególnych przystankach? Tego na razie nie wiadomo. ZTM tworzy dopiero harmonogram wymiany elementów systemu informacji wizualnej. Pierwszym krokiem będzie zgoda właścicieli i użytkowników przystanków na przeprowadzenie zmian. W przypadku Katowic odpowiednie pisma o zgodę pójdą do Business Consulting i AMS, bo to właśnie te prywatne firmy zajmują się przystankami.
Docelowo metropolia chciałaby zrezygnować z papierowych rozkładów jazdy na przystankach i zastąpić je tzw. papierem elektronicznym. Chodzi o rozwiązanie stosowane np. w czytnikach książek.
Kolor i design bardzo ladny, natomiast sam wyglad wiaty ,niekoniecznie.
Wiaty powinny byc wieksze, dluzsze i dobrze oswietlone. Na przystankach gdzie potok pasazerski jest duzy, wiaty powinny byc dluzsze ,natomiast przy wezszych peronach powinny miec inny wyglad.
Niech rozpoczną od skomunikowania dworca na Sądowej i autobusowego/PKP, z autobusami GZ Metropolii.
Chociażby tylko pośpiesznymi !!
Jest ich około 20 na godzinę, więc nie zapchają Katowicom, miejskiego dworca pod PKP.
Ludzie/pracownicy z miast GZM, zapieprzają przez polowe miasta, aby przesiąść się na autobus do odpowiedniej dzielnicy Katowic lub innego miasta GZM.
Czy naprawdę tak trudno jest skoordynować to, co już jest potrzebą chwili…
Tymczasem zarząd GZM, dubluje linie autobusowe, które już w większości funkcjonują i to bez przeładowania…