Reklama

Znana jest już data wprowadzenia podwyżki cen biletów w komunikacji miejskiej ZTM

Grzegorz Żądło
Zarząd Transportu Metropolitalnego ustalił datę wejścia w życie podwyżki cen biletów w komunikacji miejskiej. Pasażerowie zaczną płacić więcej od 19 kwietnia.

O tym, że ceny biletów na autobusy, tramwaje i trolejbusy wzrosną, pisaliśmy kilka tygodni temu. Przypomnijmy, papierowe bilety jednorazowe zdrożeją o 60 groszy lub 1 złotówkę. Ten sam typ biletu w wersji elektronicznej będzie kosztował o 60 gr, 80 gr i 1 zł więcej.

Podrożeją również bilety tzw. średniookresowe. Bilet 24-godzinny, który umożliwia też przejazd na lotnisko w Pyrzowicach, będzie kosztował 15 zamiast 14 złotych. Taka sama podwyżka, o złotówkę, będzie w przypadku biletu dziennego.

Znaczne podwyżki szykują się w tabeli biletów długookresowych. Więcej podróżni zapłacą za bilet miesięczny na jedno miasto – z 93 na 99 złotych (46,5 zł na 49,5 zł dla ulgowego) czy za bilet Sieć 30 – cena dla biletu normalnego zmieni się ze 134 zł na 159 zł.

O wszystkich nowych cenach pisaliśmy TUTAJ.

Już wiadomo, że podwyżki wejdą w życie 19 kwietnia. Propozycje zmian w taryfie Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia konsultowała z trzema związkami zawodowymi. Jeden nie wniósł uwag, drugi sprzeciwił się podwyżce cen biletów dla pracowników PKM-ów, a trzeci zaproponował, żeby ciężar większych wydatków na komunikację wzięły na siebie gminy. Żadna z tych uwag nie została wzięta pod uwagę.

Jeśli ktoś kupi bilet przed 19 kwietnia i będzie chciał go wykorzystać po tej dacie, będzie taka możliwość. W przypadku papierowych i elektronicznych biletów jednorazowych/krótkookresowych oraz biletu „Grupowy dla 5 osób” dopuszczone będzie ich skasowanie/aktywowanie najpóźniej do 3 maja 2021 r. Po tym terminie bilety papierowe będą ważne jedynie wraz z dopłatą do kwoty wynikającej z aktualnie obowiązującego cennika, a bilety elektroniczne będą podlegały zwrotom.

W przypadku papierowych i elektronicznych biletów średniookresowych o dotychczasowych nominałach możliwe będzie ich skasowanie/aktywowanie najpóźniej do 19 maja 2021 r., a następnie wykorzystanie zgodnie z okresem obowiązywania biletu. Po tym terminie niewykorzystane bilety będą podlegały zwrotom.

Elektroniczne bilety długookresowe i wieloprzejazdowe będą honorowane bez dodatkowej opłaty, zgodnie z okresem ich obowiązywania, pod warunkiem rozpoczęcia ich ważności przed 19 kwietnia 2021 r. Bilety z okresem obowiązywania rozpoczynającym się po tym terminie podlegają zwrotom.

Pełną taryfę biletów ZTM z nowymi cenami można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*