Reklama

Zniknie amfiteatr, ale powstanie siłownia i plac zabaw. Park Bogucki czeka przebudowa za unijne pieniądze

Ł. K.
Wysokie dofinansowanie dla Katowic na rewitalizację dwóch parków. Prace w Bogucicach i Szopienicach mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Inwestycje obejmą też lokale i budynek w obu dzielnicach. Dzięki temu, będą mogli z nich korzystać mieszkańcy. Koszt rewitalizacji to ponad 8 mln zł.

Długo wyczekiwana rewitalizacja dwóch parków w Katowicach ma się rozpocząć w tym roku. Chodzi o Park Bogucki i Park Olimpijczyków. Projekty gotowe są od dawna. Miasto nie chciało jednak zaczynać budowy bez unijnego dofinansowania. Konkursy,  ogłaszana przez marszałka, przeciągały się w czasie. W końcu jednak katowickie projekty doczekały się pozytywnej decyzji. Pieniądze na rewitalizację będą pochodziły z Unii Europejskiej i budżetu państwa. Najwięcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na park w Bogucicach. Największa zmiana to wyburzenie istniejącej muszli koncertowej. Zamiast amfiteatru powstanie plac, na którym będą mogły odbywać się imprezy z użyciem scen mobilnych. Obok stanie widownia. Ponadto w parku znajdzie się rozbudowany plac zabaw, będzie też ścieżka sensoryczna oraz minizielnik dla dzieci. Staną stoły do gry w szachy i zostanie wydzielony osobny wybieg do wyprowadzania psów.

Druga inwestycja to park w Szopienicach. Tu również przestrzeń wyraźnie się zmieni. W Parku Olimpijczyków powstanie cała strefa dla dzieci z piaskownicą, trampoliną, zjeżdżalnią, zjazdem linowym, huśtawkami i ogrodem sensorycznym. Oprócz tego pojawi się siłownia plenerowa i miejsce do organizacji imprez.

Przy okazji realizacji obu inwestycji remont przejdą również budynki położone niedaleko parków. Wszystko dlatego, że żeby dostać dofinansowanie, miasto musiało zaproponować projekt miękki i twardy.

W Bogucicach prace będą prowadzone w budynkach przy ul. Markiefki 64 i 68. Zostaną one przystosowane do użytku dla mieszkańców dzielnicy. Chodzi o miejsce dla przeprowadzania lokalnych inicjatyw. Będzie to m.in. Akademii Lidera Społeczności Lokalnej, Punktu Poradnictwa i Informacji Obywatelskiej. Mają się tam odbywać wydarzenia kulturalne i społeczne.

Kolejny projekt rewitalizacji będzie dotyczył pomieszczeń kotłowni Szkoły Podstawowej nr 44 im. Marii Curie-Skłodowskiej 3 przy ul. Brynicy 7. Ma tam powstać Centrum Animacji Młodzieżowej. Podobnie jak w przypadku Bogucic, będzie ono służyło aktywizacji mieszkańców dzielnicy. Ponadto ma być wykorzystywane do realizacji jeszcze jednego projektu prowadzonego przez MOPS, czyli Centrum Społecznościowego. Będą się tu odbywały zajęcia integracyjne i edukacyjne dla młodzieży. Powstanie Punkt Informacji Obywatelskiej, gdzie organizowane będą m.in. warsztaty i szkolenia. To również miejsce, w którym będą mogły być realizowane oddolne inicjatywy mieszkańców.

Inwestycja w Bogucicach będzie kosztować prawie 6,1 mln zł. Wartość dofinansowania z EFRR  (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) to ponad 5 mln zł. Z kolei prace w Szopienicach pochłoną ponad 1,9 mln zł, a dofinansowanie unijne wyniesie ponad 1,6 mln zł. Do wszystkiego dołoży się również państwo, które pokryje 10% kosztów rewitalizacji.

Urząd miasta informuje, że rewitalizacja parków zakończy się jeszcze w tym roku. To jednak wcale nie jest pewne. Zwyczajowo, przetargi na wybór wykonawców, ogłasza się dopiero po podpisaniu umowy na dofinansowanie, a to może nastąpić za około 3 miesiące. Bardzie prawdopodobne jest więc, że roboty rozpoczną się w tym, ale zakończą w przyszłym roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*