Reklama

Zmieniają się zasady licytacji czynszów w mieszkaniach komunalnych powyżej 80 m kw.

Grzegorz Żądło
Będą zmiany w zasadach wynajmu mieszkań powyżej 80 m kw. w drodze licytacji czynszu. Podwyższony został próg minimalnych dochodów, jakie trzeba osiągać, żeby przystąpić do przetargu. Nowością jest próg maksymalnych dochodów, którego do tego pory nie było. Ponadto, żeby mieć szansę na większe mieszkanie, nie można był właścicielem innego lokalu w Katowicach i sąsiednich miastach.

Katowice zmieniają regulamin licytacji czynszów w mieszkaniach powyżej 80 m mkw. To reakcja na działania wojewody śląskiego, który unieważnił uchwałę w sprawie programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy. Miasto odwołało się od tej decyzji do WSA w Gliwicach. Wprawdzie sąd przyznał Katowicom rację, ale na wszelki wypadek miasto chce wprowadzić kilka zmian. Pierwsze dotyczą wynajmu w drodze licytacji czynszu mieszkań komunalnych o powierzchni użytkowej powyżej 80 m kw.

Kluczowe są tu kwestie związane z dochodami. Do tej pory, żeby przystąpić do licytacji czynszu, trzeba było udokumentować minimalny określony w zarządzeniu prezydenta dochód. Teraz doszedł też dochód maksymalny. W przypadku singli to 300% minimalnego wynagrodzenia netto, czyli około 7090 zł. W przypadku gospodarstwa dwuosobowego dochód nie może przekroczyć 250% minimalnego wynagrodzenia, a w przypadku gospodarstwa trzy i więcej osobowego – 200%. To odpowiednio około 5090 zł/os i 4726 zł/os.

Mówiąc wprost, żeby móc licytować czynsz w mieszkaniu powyżej 80 m kw., nie można być zbyt “bogatym”. Z drugiej strony, zbyt “biednym” też nie. Dopuszczalny dochód minimalny wynosi teraz co najmniej 200% minimalnego wynagrodzenia netto dla jednej osoby, 150% na osobę dla gospodarstwa dwuosobowego i 100% w przypadku trzech lub więcej osób. W praktyce oznacza to kwoty nie mniejsze niż 4726 zł (1 os.), 3544 zł/os (2 osoby) i 2363 zł/os. (3 i więcej osób).

Jak widać, miasto wprowadza widełki dochodowe, w których trzeba się będzie zmieścić. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że wysokość miesięcznych opłat za mieszkanie (bez mediów) nie może przekroczyć 1/3 dochodu netto w gospodarstwie domowym oferenta. Chodzi o to, żeby nie licytować ponad swoje możliwości.

W nowym zarządzeniu znalazł się także zapis, który informuje, że zmiany czynszu, również tego ustalonego w drodze przetargu, będą następować zgodnie z zarządzeniem prezydenta dotyczącym czynszów w innych mieszkaniach komunalnych. Mówiąc prościej, niezależnie (przynamniej w dużej części) od wylicytowanej kwoty, jeśli prezydent zdecyduje o podwyżce czynszów, to również w mieszkaniach z licytacji opłaty wzrosną.

Bardzo istotną zmianą w regulaminie przetargu jest wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym czynszu w mieszkaniu powyżej 80 m kw. nie może wylicytować osoba, która ma już inny lokal mieszkalny w Katowicach albo w sąsiednim mieście (Sosnowiec, Chorzów, Ruda Śląska, Czeladź, Tychy, Mikołów, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, powiat bieruńsko-lędziński).

Nie zmienia się za to wprowadzona niedawno zasada, zgodnie z którą mieszkanie z licytacji czynszu można wykupić po 10 latach, choć wynika to z uchwały rady miasta, a nie nowego zarządzenia.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*