Reklama

Zmarł senator Marek Plura

Redakcja
Nie żyje Marek Plura. Senator wybrany z katowickiego okręgu w przeszłości krótko zasiadał w radzie miasta. W swojej działalności skupiał się przede wszystkim na Ślązakach i osobach niepełnosprawnych.

Dzisiaj zmarł Marek Plura. Senator z Katowic miał 52 lata. To tu zaczęła się jego kariera polityczna. W 2006 roku został wybrany do katowickiej rady miasta. Jednak już rok później, startując z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu katowickim, uzyskał mandat posła. W kolejnych wyborach ponownie udało mu się dostać do Sejmu. Przez jedną kadencję, w latach 2015-2019, zasiadał w Parlamencie Europejskim. Od 2019 roku piastował mandat senatora po zdecydowanej wygranej w okręgu katowickim.

Marek Plura urodził się 18 lipca 1970 roku w Raciborzu. Był niepełnosprawny. Od urodzenia chorował na zanik mięśni, poruszał się na wózku. Dlatego w swojej pracy skupiał się m.in. na działalności związanej z pomocą osobom niepełnosprawnym. Założył Stowarzyszenie Dobry Dom, był prezesem Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Akcent”, a także przewodniczącym rady programowej Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej. Pełnił funkcję zastępcy skarbnika Międzynarodowego Parlamentu Osób Niepełnosprawnych i wicedyrektora Very Special Arts Poland. W 2002 r. zainicjował Konkurs Lady D. im. Krystyny Bochenek, promujący aktywność kobiet z niepełnosprawnościami.
Był też bardzo zaangażowany w sprawy Śląska i Ślązaków. Walczył o uznanie języka śląskiego. Składał w tej sprawie projekty ustaw. Podejmował też wiele innych inicjatyw, które miały na celu zachowanie śląskiej tożsamości. Wśród nich można wymienić Dzień Śląskiej Flagi, którego był pomysłodawcą. Marek Plura był członkiem m.in. Związku Górnośląskiego i Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.

W ostatnich dniach w mediach pojawiały się informacje o tym, że senator przebywa w szpitalu, a jego stan jest poważny. Powodem miały być powikłania pogrypowe.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*