Reklama

Zjeżdżalnia z siatki nad wybiegiem. Chorzowskie zoo pokazuje, jak nie powinno się zachowywać

Redakcja
Rzucają w zwierzęta, próbują przekraczać ogrodzenie, stawiają dzieci na barierkach. Śląski Ogród Zoologiczny pokazuje, jak nie powinno sie zachowywać w zoo. Przykładów jest mnóstwo, bo sporo osób nadal tego nie wie.

Nagle gwar się przybliżył, a siatka nad moją głową niebezpiecznie się obniżyła. Bardzo się wystraszyłem – pomyślałem, że może to jeden z drapieżników, przed którym ma nas chronić siatka nad wybiegiem. Natychmiast ukryłem głowę w karapaksie i zastygłem w bezruchu, udając kamień”.
To relacja żółwia, z którego Śląski Ogród Zoologiczny postanowił zrobić bohatera ogólnopolskiej inicjatywy. W taki sposób, z dystansem i żartobliwie, chorzowskie zoo opisało zupełnie niezabawną sytuację, do której doszło w zeszłym roku. Dwójka dzieci, chłopiec i dziewczynka, wchodzili  na oczach dorosłych na siatkę rozciągniętą nad wybiegiem dla żółwi i zaczęli zjeżdżać po niej jak na zjeżdżalni. Ogród zoologiczny opublikował też fragment wideo, na którym widać już rodziców ściągających dziecko z siatki. Nic się nie stało, ale siatka mogła nie wytrzymać.

To tylko jedna z sytuacji. Na co dzień w zoo jest ich bardzo dużo. – Nasi opiekunowie często reagują na takie zachowania i to są zachowania nie tylko ze strony dzieci, ale również dorosłych. Niektórzy dorośli wręcz zachęcają dzieci. Ktoś stawia dziecko na ogrodzeniu lub barierce. Mamy próby przekraczania ogrodzeń, dokarmianie zwierząt i wrzucanie czegoś na wybieg jest codziennością. Dochodzi na przykład do tego, że ktoś rzuca marchewką w śpiącego lwa, żeby on się poruszył – wylicza Daria Kroczek, specjalista ds. marketingu i kontaktu z mediami w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.

Jednak opiekunowie nie są w stanie zareagować na każde nieprawidłowe zachowanie. Chorzowskie zoo w szczycie sezonu odwiedza nawet 12-15 tys. osób dziennie. Stąd akcja profilaktyczna pod nazwą „ZOOchowuj się! Jesteś gościem w domu zwierząt”, w której biorą wszystkie ogrody zoologiczne w Polsce. Trwa 4. TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. W jego trakcie, oprócz kampanii edukacyjnej, zorganizowana została również gra terenowa, o której więcej można przeczytać TUTAJ. W kolejnych dniach w mediach społecznościowych będą publikowane relacje z wybiegów innych ogrodów zoologicznych. Więcej o kampanii można przeczytać TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*