Reklama

Zasiłek opiekuńczy po raz kolejny został wydłużony

Redakcja
Przedłużenie zasiłku dla rodziców. W związku z zamknięciem placówek edukacyjnych, rodzice mogą ubiegać się o zasiłek opiekuńczy. Zasiłek przysługuje także w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych w związku z Covid-19.

Od dzisiaj zamknięte są żłobki i przedszkola w całej Polsce. W związku z obostrzeniami i brakiem opieki w placówkach, po raz kolejny zdecydowano się na wydłużenie zasiłku opiekuńczego. Rodzice skorzystają z niego do 11 kwietnia. Na ten dzień zaplanowano powrót dzieci z klas 1-3 do szkół podstawowych oraz tych młodszych do przedszkoli i żłobków. – Do 11 kwietnia uprawnieni rodzice mogą skorzystać z tej formy wsparcia. Jest ona szczególnie ważna w trudnym czasie pandemii koronawirusa. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w razie ograniczonego otwarcia takich placówek – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. śląskim. Świadczenie jest przeznaczone na opiekę nad dziećmi do 8 lat oraz starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Są jednak wyjątki. Z zasiłku nie może korzystać rodzic, jeżeli drugi z opiekunów dziecka może zapewnić mu opiekę. Jeśli na przykład matka lub ojciec dziecka jest osobą bezrobotną albo korzysta z urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego. – Zasiłek ten nie przysługuje również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta – informuje rzeczniczka.

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy należy złożyć u swojego pracodawcy czy zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem, które jest dostępne TUTAJ. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*