Reklama

Zamiast zgłoszenia nabycia pojazdu, trzeba złożyć wniosek o rejestrację

Redakcja
Zmiany w przepisach dotyczących rejestracji pojazdu. Od 1 stycznia nie wystarczy zgłosić fakt nabycia samochodu, trzeba od razu złożyć wniosek o rejestrację. Jeśli ktoś tego nie zrobi w określonym terminie, to będzie musiał zapłacić karę.

Do tej pory było 30 dni od daty nabycia pojazdu na zgłoszenie tego faktu w urzędzie. Nie trzeba było martwić się o jego zarejestrowanie. Od 1 stycznia zmieniły się przepisy. Wprowadzony został obowiązek złożenia wniosku o zarejestrowanie samochodu w ciągu 30 dni po jego zakupie. W przeciwnym razie grozi kara. Zostało to bardziej uregulowane, ponieważ przepisy nie określały konkretnych kwot. Było to od 200 zł do 1 tys. złotych kary, ale w praktyce zwykle urzędy wystawiały najniższą karę i często postępowania toczyły się długo.

Od 1 stycznia wysokości kar są następujące:

  • właściciele pojazdów, którzy nie zawiadomią urzędu o zbyciu pojazdu w ciągu 30 dni, podlegają karze pieniężnej w wysokości 250 zł,
  • właściciele pojazdów, którzy nie złożą w terminie 30 dni wniosku o rejestrację pojazdu będą podlegać karze pieniężnej w wysokości 500 zł (jeśli wniosek o rejestrację pojazdu nie wpłynie w terminie 180 dni – kara pieniężna wynosić będzie 1000 zł).

Przedsiębiorcy handlujący samochodami będą mieli na rejestrację więcej czasu, bo 90 dni. Jednak dla nich kary są wyższe. Za przekroczenie terminu grozi kara w wysokości 1000 zł, a jeśli wniosek o rejestrację pojazdu nie wpłynie w terminie 180 dni – kara wynosić będzie 2000 zł.

Wszystkie informacje o usługach Wydziału Uprawnień Komunikacyjnych przy ul. Francuskiej 70 są dostępne TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*