Reklama

Ukraińcy ustawiali się w ogromnych kolejkach po PESEL. Teraz są pustki

Łukasz Kądziołka
Coraz mniej Ukraińców zgłasza się po numer PESEL w Katowicach. Miasto podjęło decyzję, żeby dotychczasowy punkt przenieść w inne miejsce. W ciągu dwóch miesięcy wnioski złożyło ponad 10 tys. osób obywateli Ukrainy.

Oficjalnie wydawanie numerów PESEL uchodźcom wojennym z Ukrainy rozpoczęło się 16 marca. Najpierw ustawiali się oni w kolejkach do Biura Obsługi Mieszkańców na Rynku. Mieszkańcy narzekali na to, że z tego powodu w urzędzie nie mogą załatwić swoich spraw. Katowice postanowiły, że z powodu bardzo dużego zainteresowania udostępnią dodatkowy punkt przy ul. Pocztowej 5. To również się nie sprawdziło, bo chętnych na otrzymanie numeru było coraz więcej osób.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wielka kolejka po PESEL. W Katowicach niektórzy stoją od 3.00 w nocy

Dlatego dokładnie dwa miesiące temu przeniesiono całą obsługę uchodźców do Urzędu Stanu Cywilnego. Tam ustawiały się już w godzinach nocnych długie kolejki. Jeszcze przed otwarciem drzwi na załatwienie sprawy czekało już kilkadziesiąt osób. Wtedy niemal codziennie padały kolejne rekordy liczby zarejestrowanych uchodźców. Najwięcej było ich 28 marca. Tego dnia urzędnicy przyjęli 635 wniosków. Łącznie od 16 marca w Katowicach wydano 10 903 numery PESEL uchodźcom z Ukrainy. Jednak kolejki powoli stawały się coraz mniejsze, a teraz prawie zniknęły. 10 maja przyjęto 41 wniosków, 11 maja – 45, 12 maja – 63 a 13 maja – 38.

PRZECZYTAJ TEŻ: Już dużo mniej Ukraińców załatwia PESEL. W ciągu miesiąca w Katowicach obsłużono tysiące uchodźców

Dlatego miasto postanowiło przeorganizować pracę urzędników. Od poniedziałku 23 maja numery PESEL uchodźcom z Ukrainy będą wydawane ponownie w punkcie przy ul. Pocztowej 5. Karta Dużej Rodziny i Katowicka Karta Mieszkańca wydawane będą w Biurze Obsługi Mieszkańców. Do tego celu wyznaczone zostaną dwa stanowiska.


Tagi:

Komentarze

 1. Piotr 18 maja, 2022 at 3:11 pm - Reply

  Ciekaw jestem ile w końcu wydano tych numerów PESEL ?
  Zwłaszcza w świetle informacji sprzed kilku tygodni, mówiącej że Ukraińców jest już w Katowicach około 90 tysięcy.

  • Łukasz Kądziołka 18 maja, 2022 at 3:16 pm Reply

   Informacja jest w tekście.

   • Piotr 19 maja, 2022 at 6:12 am Reply

    Dziękuję, ma pan rację.
    Zle sformuowalem pytanie, chciałem jedynie aby zabrzmiało ono retorycznie i było przyczynkiem do dalszej dyskusji.
    Należy wnioskować, że większość z grupy około 90 tysięcy Ukraińców, którzy aktualnie mieszkają w Katowicach, zamierza szybko powrócić na Ukrainę lub wyjechać na zachód.

Dodaj komentarz

*
*