Reklama

Wypożyczalnie rowerów w Katowicach już działają

Prezydent Marcin Krupa testuje rower.

Grzegorz Żądło
Na razie jest ich dziesięć, ale jeśli się sprawdzą, w kolejnych latach może być więcej. Dziś została oficjalnie otwarta sieć wypożyczalni rowerów w Katowicach. Pierwszy kwadrans jazdy jest bezpłatny.

W sumie w kilku dzielnicach zostało zainstalowanych 10 stacji z 80 rowerami. Dokładne lokalizacje wypożyczalni oraz mapa znajdują się na drugiej stronie tekstu. Otwierając tę w dolinie Trzech Stawów, prezydent Marcin Krupa tłumaczył dlaczego czwarta i kolejna godzina korzystania z rowerów kosztują 4 zł. podczas gdy za pierwsze trzy trzeba zapłacić łącznie 3 zł. – Chcemy, żeby rower w Katowicach wykorzystywany był nie tylko rekreacyjnie, ale też jako środek transportu. Dlatego krótkotrwałe użycie jest znacznie bardziej opłacalne. Chcemy, żeby była duża rotacja w wypożyczalniach.

Jeśli ktoś dobrze pokombinuje i ma dobrą kondycję, wówczas może się przemieszczać pomiędzy stacjami niemal za darmo. Pierwszy kwadrans jest bowiem darmowy.

W tym roku zorganizowaniem sieci zajął się PKM Katowice. Miejska spółka wypożyczyła system od firmy Nextbike. Za pięć miesięcy zapłaci za to 250 tys. zł. Jeśli pogoda będzie sprzyjająca, wówczas wypożyczalnie będą mogły działać dłużej niż do końca września. Wpływy od klientów trafią na konto Nextbike.

Jak wypożyczyć rower?

Trzeba wejść na stronę citybybike.pl lub nextbike.pl  i zarejestrować się podając numer telefonu, imię, nazwisko i adresy – mailowy i domowy. Konieczna jest też wpłata 10 złotych na swoje rowerowe konto. Pieniądze będzie można wykorzystać na wypożyczanie rowerów. Zarejestrowany użytkownik na terminalu naciska przycisk „wypożycz”, a następnie postępuje zgodnie z wyświetlanymi poleceniami podając swój numer telefonu (który jest loginem) oraz otrzymane po pozytywnej rejestracji hasło-pin.

Kolejny krok to wybranie numeru roweru (można go znaleźć na ramie) w terminalu. Sygnał dźwiękowy oznacza, że można wypiąć rower z elektrozamka. Po zakończeniu jazdy, w dowolnej stacji wystarczy wprowadzić rower do elektrozamka i zaczekać na sygnał dźwiękowy. Oznacza on, że wszystko zostało wykonane poprawnie.

Nextbike dostarcza wypożyczalnie także do innych polskich miast, jak Warszawa, Poznań czy Wrocław. To ten sam system co w Katowicach, dlatego zarejestrowanie się w nim umożliwia korzystanie z rowerów także w tych miastach.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*