Reklama

Wypożyczalnia rowerów w Katowicach ze stacją w Strefie Kultury

Grzegorz Żądło
Na parkingu przy NOSPR i Międzynarodowym Centrum Kongresowym stanęła kolejna stacja wypożyczalni rowerów. To trzecie miejsce w mieście skąd można zabrać lub oddać rower za niewielką opłatą.

Już kiedy dwa miesiące temu startowały dwie pierwsze stacje, przy dworcu PKP i w Dolinie Trzech Stawów, nie tylko rowerzyści apelowali o rozbudowę systemu nazwanego „City by bike”. Zwłaszcza, że szybko okazało się, że wypożyczalnie cieszą się powodzeniem. Jak informuje Instytucja Kultury Katowice-Miasto Ogrodów, tylko w pierwszym miesiącu działania wypożyczalni obsługująca je firma Nextbike odnotowała około 1,5 wypożyczeń. Do tej pory do dyspozycji było 30 rowerów, teraz doszło kolejnych dziesięć. W tym roku więcej już nie przybędzie. – To jest pilotaż – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa. – W przyszłym roku planujemy uruchomienie kolejnych stacji przy kampusach akademickich oraz terenach zielonych i rekreacyjnych. To nie będzie katalog zamknięty, ale wiele będzie zależało od finansów.

Postawienie trzeciej stacji kosztowało 20 tys. zł. Pieniądze, podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich, wykłada Miasto Ogrodów. Operatorem systemu jest Nextbike, który odpowiada za jego asprawne działanie.

Wypożyczenie roweru w Katowicach kosztuje niewiele. Pierwsze 15 minut jest za darmo. Za minuty od 16 do 60 trzeba zapłacić 1 zł. Dwie godziny kosztują 2 zł, trzy – 3 zł. Każda kolejna to koszt 4 zł.

Miasto Ogrodów i Nextbike dzielą się wpływami z wypożyczalni w proporcji 70 do 30%. W maju do kasy miejskiej instytucji wpłynęło z tego tytułu 1,5 tys. zł.

Wypożyczalnia rowerów
Trzecia stacja katowickiej wypożyczalni rowerów stanęła przy NOSPR i MCK.

Jak mówi prezydent Katowic, wypożyczalnie to tylko część nowej polityki rowerowej, która ma obowiązywać w mieście. W urzędzie miasta trwają prace zarówno nad wprowadzeniem strefy tempo 30, jak i wyznaczeniem nowych dróg rowerowych. – Strefa ograniczenia prędkości zostanie wprowadzona w połowie wakacji. Jest już zatwierdzony projekt oznakowania. Teraz trzeba jeszcze uzgodnić kwestie związane z przeprogramowaniem sygnalizacji świetlnej. Jeśli zaś chodzi o elementy infrastruktury, które mają spowalniać ruch, to pierwsze z nich zostaną wprowadzone na ul. Kościuszki. Chodzi np. o parkowanie naprzemienne – tłumaczy Krupa.


Tagi:

Komentarze

  1. MarcinR 26 października, 2015 at 9:01 pm - Reply

    Instytucja Kultury Katowice daje radę, rozwija się nasze miasto i ten projekt city by bike to dobry pomysł. Ktoś może już korzystał ?

Dodaj komentarz

*
*