Reklama

Wśród nominowanych do Nagrody im. Kazimierza Kutza są m.in. Daria ze Śląska i Agnieszka Holland

Jedną z laureatek Nagrody im. Kazimierza Kutza jest Anna Dymna. Fot. Przemysław Jendroska.

Redakcja
Ogłoszone zostały nominacje do Nagrody im. Kazimierza Kutza. Wyróżnienie zostanie wręczone po raz czwarty.

Nagroda im. Kazimierza Kutza to wspólna inicjatywa miasta Katowice, Uniwersytetu Śląskiego i Teatru Śląskiego. Wśród nominowanych i nagradzanych osób są artyści i twórcy, których działalność przyczynia się do budowania społeczeństwa demokratycznego i tolerancyjnego. W poprzednich edycjach nagrodą uhonorowani zostali Maja Kleczewska, Szczepan Twardoch i Anna Dymna.

Wśród nominowanych w tegorocznej edycji znaleźli się: Daria ze Śląska, Krzysztof Głuchowski, Agnieszka Holland, Aleksander Nowak i Joanna Szczepkowska.

Daria ze Śląska to wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka i producentka muzyczna. W kwietniu 2023 roku wydała debiutancką płytę „Daria ze Śląska tu była”. Była nominowana do Odkryć Empiku 2022. Jest laureatką Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. Pochodzi z Katowic.

Krzysztof Głuchowski jest aktorem, reżyserem i producentem teatralnym, filmowym i telewizyjnym. Od września 2016 roku pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Jest laureatem Nagrody im. Zygmunta Hübnera Człowiek Teatru 2023.

Agnieszka Holland to reżyserka i scenarzystka. Laureatka wielu prestiżowych międzynarodowych nagród i wyróżnień. W 2012 roku film „W ciemności” w jej reżyserii otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny. Wyreżyserowana przez Holland „Zielona granica” była w 2023 r. jednym z najgłośniejszych i najszerzej komentowanych polskich filmów ostatnich lat.

Aleksander Nowak jest kompozytorem, gitarzystą i pedagogiem. Jako profesor nadzwyczajny katowickiej Akademii Muzycznej pracuje w Katedrze Kompozycji i Teorii Muzyki, kształcąc studentów z zakresu m.in. współczesnych technik kompozytorskich i notacji muzycznej. Jest laureatem wielu nagród, w tym Nagrody „Gwarancje Kultury” (2011), „Paszportu Polityki” (2018), Nagrody Onetu O!lśnienia (2020), Nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej (2020, 2021) oraz Nagrody Związku Kompozytorów Polskich (2021).

Joanna Szczepkowska jest aktorką teatralną i filmową, a także pisarką i felietonistką. Grała na najważniejszych warszawskich scenach, m.in. w Teatrze Dramatycznym, Teatrze Współczesnym i Teatrze Polskim. Twórczyni Teatru na Dole i stworzonego w pandemii Teatru Pudło. Laureatka wielu nagród, w tym Nagrody im. Konstantego Puzyny.

Nagroda im. Kazimierza Kutza ma charakter finansowy. Laureat otrzymuje 50 000 zł, a także statuetkę zaprojektowaną przez Erwina Sówkę. Zgodnie z regulaminem kapituła ma także możliwość wręczenia dodatkowego wyróżnienia – tytułu „Ambasador Śląska”, który ma charakter honorowy.

Tegoroczny laureat zostanie ogłoszony 16 grudnia, czyli w rocznicę urodzin Kazimierza Kutza.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*