Reklama

Krystyna Bochenek została uhonorowana w Galerii Artystycznej

Redakcja
W Galerii Artystycznej na pl. Grunwaldzkim zostało odsłonięte popiersie Krystyny Bochenek. Dziennikarka i senator zginęła w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem w 2010 roku.

Co roku, z okazji nadania praw miejskich Katowicom, w Galerii Artystycznej stawiane jest popiersie osoby zasłużonej dla katowickiej kultury. Mieszkańcy głosują w specjalnym plebiscycie, ale to prezydent Katowic podejmuje ostateczną decyzję o tym, kto to zostanie uhonorowany. Tym razem wybrana została Krystyna Bochenek.

Urodziła się w 1953 roku w Stalinogrodzie, bo tak wtedy nazywały się Katowice. Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące w Katowicach, a następnie studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Od 1976 była dziennikarką Polskiego Radia Katowice. Przez wiele lat współpracowała z prasą i telewizją. Zajmowała się upowszechnianiem kultury języka polskiego i popularyzacją zdrowia. Była inicjatorką „Ogólnopolskiego Dyktanda”.

We współpracy ze śląskimi redakcjami prowadziła akcję profilaktyki raka piersi u kobiet pod nazwą „Różowa wstążka”. Była inicjatorką cyklicznej imprezy „Zjazd Krystyn” . Jako autorka i współautorka opublikowała trzy książki: „X jubileuszowe Dyktando”, „Chirurdzy i detektywi” oraz „Jak Krystyna z Krystyną”.

Wchodziła w skład Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Była senatorem V, VI i VII kadencji (2004–2010) oraz wicemarszałkiem Senatu VII kadencji.

Krystyna Bochenek zginęła 10 kwietnia 2010 roku. Pochowana została na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach. Została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Autorką popiersia Krystyny Bochenek, która stanęła w Galerii Artystycznej miasta Katowice, jest Katarzyna Fober.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*