Reklama

Wojskowy transport w Katowicach. Czołg stanął przed kopalnią Wujek

Łukasz Kądziołka
Żołnierze przed kopalnią Wujek w Katowicach. Dzisiaj w Brynowie pojawił się czołg. Taki sam kilkadziesiąt lat temu sforsował mur zakładu i rozpoczął pacyfikację. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności umieści go na pierwszym piętrze nowego muzeum.

Akcja rozpoczęła się już w nocy. Osoby mieszkające w okolicach kopali „Wujek” mogły w czwartek, tuż przed północą, zobaczyć przez okno kilka wojskowych pojazdów. Wśród nich była laweta z czołgiem. Pojazd zjechał chwilę wcześniej z autostrady A4 i zaparkował tuż przed bramą kopalni. Dzisiaj w tym miejscu zebrała się również spora grupka gapiów. Ludzie patrzyli jak ważący kilkanaście ton czołg zjeżdża z lawety, a niektórzy już zdążyli zrobić sobie z nim zdjęcie. To będzie jeden z elementów nowej wersji Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Jak tłumaczy Marek Lyszczyna, pracownik ŚCWiS, wszystko zostało zorganizowane tak, żeby nie było konieczności zamykania ulic. – Czołg trafił do nas dzięki wsparciu i zainteresowaniu pana premiera oraz przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej – mówi Lyszczyna.

Radzieckie czołgi T-55 brały udział w tragicznych wydarzeniach sprzed 39 lat. Za ich pomocą siły milicji dostały się na teren KWK Wujek i wtedy rozpoczęła się pacyfikacja. Jeden egzemplarz został rozbrojony, przygotowany do celów ekspozycyjnych i przetransportowany do Brynowa. Jest to związane z rozpoczętą we wrześniu rozbudową Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. To będzie zupełnie nowa przestrzeń do zwiedzania, bo zamiast jednej będą aż trzy kondygnacje. Przestrzeń muzealna zostanie urządzona również w piwnicy i na strychu. Do tej pory muzeum przy ul. Wincentego Pola 38 zajmowało powierzchnię ok. 380 m kw., po rozbudowie będzie to prawie 1200  kw.

Czołg na razie stanął przed budynkiem dyrekcji kopalni. Docelowo zostanie umieszczony na najwyższej kondygnacji muzeum, czyli I piętrze. Strop uniesie T-55, został już sprawdzony pod tym kątem. Przebudowa potrwa około rok. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności ma otworzyć się na 40. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek, 16 grudnia 2021 roku. Rozbudowa kosztuje ok. 16 mln zł i jest finansowana z budżetu marszałka oraz Katowic.


Tagi:

Komentarze

  1. Baanan 24 listopada, 2020 at 4:25 pm - Reply

    Przygotowania w ramach obrony terytorialnej. Całkiem niedawno oddano do użytku zmodernizowane czołgi Leopard 2A4. Przy takim tempie modernizacji muszą przywracać do życia czołgi sowieckie.

Dodaj komentarz

*
*