Reklama

Wiceprezydent Katowic przeprasza za wprowadzenie w błąd w sprawie bazy PKM

G. Ż.
Na dzisiejszej rady miasta wiceprezydent Bogumił Sobula przeprosił opinię publiczną za wprowadzenie w błąd w sprawie możliwej nowej lokalizacji dla bazy PKM. Zapewnił przy okazji, że jedynym rozpatrywanym w tej chwili miejscem, do którego mogłaby zostać przeniesiona baza, jest teren po kopalni Kleofas na Obrokach.

Przypomnijmy, kilka dni temu w Dąbrówce Małej na jednej z tablic ogłoszeń pojawiła się kartka z informacją, że władze miasta rozważają przeniesienie bazy PKM na ul. Siwka. Wydział komunikacji społecznej zaprzeczył, nazywając tę informację fakenewsem, czyli informacją nieprawdziwą. Problem w tym, że w odpowiedzi na zapytanie radnego Macieja Biskupskiego (z 13 stycznia), wiceprezydent Bogumił Sobula napisał, że poza ul. Obroki, rozważane są także inne lokalizacje: teren przy ul. Krakowskiej, a także przy ul. Lwowskiej oraz ul. Siwka. – Spółka PKM Katowice Sp. z o.o. podejmuje działania formalno-prawne celem uzyskania tytułu prawnego dla najkorzystniejszej lokalizacji przedmiotowej inwestycji. Informuję jednocześnie, że dla zlokalizowania bazy dla 250 autobusów (w tym 100 przegubowych) istnieje potrzeba pozyskania terenu o powierzchni ok. 10 ha w zależności od kształtu działki – napisał wiceprezydent.

Dziś sprostował tę informację. Stwierdził, że w podpisanym przez niego piśmie znalazły się informacje, które się tam znaleźć nie powinny.

Jedyną lokalizacją dla bazy PKM, która wstępnie jest brana pod uwagę, jest teren po kopalni Kleofas przy linii kolejowej (na Obrokach – przyp. red.). Uspokajając wszystkich, tak naprawę analizujemy możliwość pozyskania tego terenu od strony formalno-prawnej. Jeżeli to się uda, to wtedy przystąpimy do przygotowania pomysłu związanego z rewitalizacją tego miejsca A jeśli taka koncepcja powstanie, to z udziałem społeczeństwa będziemy prowadzili szerokie rozmowy – powiedział Sobula.

Baza PKM mieści się przy ul. Mickiewicza. Od wielu lat mówi się o konieczności przeniesienia jej poza centrum miasta, bo działka przy wieży Węglokoksu jest zbyt cenna na bazę dla autobusów.


Tagi:

Komentarze

 1. Michal 29 lutego, 2020 at 3:01 pm - Reply

  Zgadzam sie w 100% Poza tym deweloperzy budują na Osiedlu Witosa nowe budunki i teren zyskuje na atrakcyjności. Po co go osłabić budując bazę autobusową?

 2. Nowa 18 lutego, 2020 at 11:29 pm - Reply

  A czy ktoś pomyślał o mieszkańcach Osiedla Witosa? Jak te autobusy mają wyjeżdżać i wjeżdżać do zajezdni? Będą rozjeżdżały całe osiedle? Powstaną korki i jeszcze te spaliny. To koszmar.

 3. Luk 15 lutego, 2020 at 3:08 pm - Reply

  Do Grzegorza Zadlo widac ze pan tylko mysli ze liczy sie tylko kasa moze pan sobie podac rece Krupie i dewelopera !!!

 4. Paweł Skobar 14 lutego, 2020 at 2:07 pm - Reply

  To wszystko bicie piany. Teren na Obroki należy do SRK a nie do miasta. Zanim baza z Mickiewicza zostanie tam lub gdziekolwiek indziej przeniesiona na kalendarzu stuknie 2030. Spocznij, można usiąść.

 5. Grucha 14 lutego, 2020 at 9:59 am - Reply

  No tak, centrum tego miasta i wszystkie cenne tereny trzeba przeznaczyć na galerie handlowe i deweloperkę. Faktycznie jedynie słuszny argument, A myślący ludzie dawno już uciekli z centrum Katowic

 6. Amadeusz 13 lutego, 2020 at 4:49 pm - Reply

  Jak na tak rozległe miasto, powinny być dwie bazy, jedna za wschodzie a druga jak teraz na zachodzie. Tak cenny teren, jak na Mickiewicza należy sprzedać z dużym zyskiem i wymusić planem zagospodarowania na właścicielach odpowiednie i godne jej przeznaczenie. To trzeba zrobić jak najszybciej, ale jak wiadomo w Katowicach wszystko musi trwać 3 kadencje władz miejskich

 7. Luk 13 lutego, 2020 at 12:52 pm - Reply

  Trzeba miec nawalone w glowach zeby przenosci baze ktora jest w centrum !!!! To najlepsza lokalizacja bo blisko dworca i centrum miasta !!! Ale widac ze tu liczy sie tylko kasa !!!!! Nic pozatym !!!! Dla tego ludzie uciekaja z katowic bo nie licza sie ludzie!!! Tylko developerka!!!!

  • Grzegorz Żądło 13 lutego, 2020 at 12:58 pm Reply

   Poważnie? 250 autobusów w centrum miasta to dobre rozwiązanie? Na jednej z najdroższych działek? Sorry, ale nie.

   • P Śl 14 lutego, 2020 at 9:56 am Reply

    Na Mickiewicza nie ma 250 autobusów. Tylu to pewnie w całej tej firmie nie ma.

    • Grzegorz Żądło 14 lutego, 2020 at 9:58 am Reply

     PKM Katowice ma ponad 250 autobusów.

     • P Śl 14 lutego, 2020 at 1:30 pm Reply

      Sprawdziłem pewną bazę danych. PKM Katowice ma obecnie maksymalnie 249 autobusów, ale więcej jak pewne jest, że baza nie jest dobrze zaktualizowana. Myślę, że ze 20 autobusów nie jest oznaczonych jako skasowane po tym jak przyjechały MANy z taborowym serii osiemset. Czyli do dyspozycji koło 230. Nie wiadomo ile z tego sprawne, bo braki widać gołym okiem, a do wystawienia mają w robocze szkolne 210 brygad. No i najważniejsze – zajezdnia Mickiewicza obsługuje z tego może 2/3, więc tutaj na pewno nie ma 250 autobusów.

   • Grucha 13 lutego, 2020 at 7:08 pm Reply

    A co to za argument, że działka droga? Wszystko trzeba deweloperom opchnąć? A potem autobusy parkują w nocy na ulicach, bo miasto wielkich wydarzeń nie ma dworca autobusowego z prawdziwego zdarzenia

    • Grzegorz Żądło 13 lutego, 2020 at 7:10 pm Reply

     Argument logiczny i słuszny. Centrum miasta to nie jest miejsce na bazę autobusową. Tego chyba nie trzeba nikomu myślącemu tłumaczyć.

     • P Śl 14 lutego, 2020 at 9:53 am Reply

      Brednia, a nie argument. Wyprowadzenie zajezdni z centrum to będzie gwóźdź do trumny tej komunikacji. Najpierw zaorali dworzec i teraz nie ma gdzie postojów robić. Teraz chodzi im po głowie zaoranie zajezdni. Ciekawe gdzie będą robić postoje techniczne i gdzie będą ładować autobusy elektryczne. Cóż się dziwić, że komunikacja kuleje jak w tym regionie nikt nie ma wyobraźni. Zero myślenia, zero planowania.

      • Grzegorz Żądło 14 lutego, 2020 at 9:55 am Reply

       Postoje techniczne będą robić w centrach przesiadkowych.

       • P Śl 9 marca, 2020 at 5:32 pm Reply

        Ktoś się fes popisał. O postojach technicznych przy Sądowej można zapomnieć. Na Sądowej jest aż 10 miejsc postojowych dla autokarów, ale za to aż 50 miejsc dla samochodów osobowych nie wiem po co. Ktoś słusznie zauważył (co też widać na zdjęciach satelitarnych), że obecnie na Skargi autobusy regionalne zajmują prawie 20 miejsc. Do tego dochodzą mikrobusy na Skargi, które miałem nadzieję wylecą na ten dworzec i uwolnią miejsce dla KM, ale nie wylecą, bo ni ma gdzie. No i o postojach technicznych można zapomnieć, jak i przenosinach bazy z Mickiewiczą.

       • P Śl 14 lutego, 2020 at 10:05 am Reply

        Na Sądowej autobusy regionalne potrzebują miejsc postojowych, a tych o ile pamiętam jest tyle co kot napłakał (gdzieś w zdjęciach było). Komunikacja miejska potrzebuje minimum 8 miejsc. Dojazdy z Witosa będą generowały masę czasu i paliwa. Nie wyobrażam sobie podstawiania autobusów tych mega korkach w godzinach szczytu. No i dojazd dla kierowców bez aut też tragedia. Krótko mówiąc kompletna głupota,

       • Grucha 14 lutego, 2020 at 10:02 am Reply

        To centra przesiadkowe będą teraz zajezdniami dla autobusów? Genialny pomysł. Ciekawe, co jeszcze w tych centrach można urządzić?

Dodaj komentarz

*
*