Badania Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że paliwa kopalne mają duży wpływ na zanieczyszczenie środowiska. Emisja gazów cieplarnianych odbija się na zdrowiu ludzi. W Europie z tego powodu rocznie ginie 400 tys. ludzi.
Wpływ zmian klimatu na zdrowie to duży problem. Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia WHO (World Health Organization) zaprezentowali w Katowicach raport o skutkach tych zmian. Podczas spotkania na szczycie klimatycznym podkreślali, że zanieczyszczenie powietrza bierze się w dużej mierze z używania paliw kopalnych. Jak zaznaczył, dr Diarmid Campbell-Lendrum, team leader zespołu ds. zmian klimatu i zdrowia w WHO, kilka lat temu Międzynarodowy Fundusz Walutowy obliczył, że szkodliwe paliwa generują co roku zysk na poziomie 5 miliardów dolarów. Jednak w tych kalkulacjach nie bierze się pod uwagę kosztów. – Dla porównania można wskazać, że jest to w przybliżeniu tyle samo, ile wszystkie rządy na całym świecie wydają na ochronę zdrowia każdego roku – mówi dr Campbell-Lendrum.
PRZECZYTAJ TEŻ: Prezydent Andrzej Duda: Polska nie rezygnuje z węgla. Będziemy sadzić lasy
Ważnym czynnikiem obniżającym jakość powietrza jest również transort. Jednak priorytetem powinno być przejście na czystą energię. – Kluczowym źródłem zanieczyszczeń jest to, w jaki sposób produkujemy energię elektryczną, jakiego źródła energii używamy. To oczywiste, że węgiel jest bardzo zanieczyszczający – tłumaczy dr Maria Neira z WHO. Eksperci z organizacji działającej przy ONZ apelują o transformację na energię, która nie przyczynia się o emisji szkodliwych substancji. Jak pokazują dane, powietrze, którym oddychamy powoduje szereg chorób. Rocznie w całej Europie z powodu zanieczyszczeń powietrza ginie ok. 400 tys. ludzi, a w Polsce ponad 48 tys.