Reklama

Policjanci obserwują Katowice w specjalnym centrum. Szczyt Klimatyczny zabezpiecza ok. 8 tys. funkcjonariuszy

Łukasz Kądziołka
Kilkudziesięciu policjantów na kilkunastu stanowiskach monitoruje miasto przez całą dobę. Policja zaprezentowała jak wygląda miejsce, z którego funkcjonariusze będą zabezpieczali szczyt klimatyczny.

Nowe komputery o wysokiej wydajności, dobrej jakości monitory i telebimy. W budynku Oddziału Prewencji Policji przy ul.Koszarowej powstało zintegrowane stanowisko  dowodzenia. To stąd policjanci będą zabezpieczali zbliżający się szczyt klimatyczny. Miejsce zostało podzielone na kilkanaście stanowisk. – Łączymy te komponenty w ten sposób, żeby najbliżej siebie były te osoby, które najczęściej będą ze sobą współpracowały. Czyli działania sztabowe łączą osoby odpowiedzialne za tego rodzaju zabezpieczneie. Komponenty, które dotyczą ruchu drogowego, eskort policyjnych i przeowzu VIP-ów są w drugiej części – wylicza nadinsp. Krzysztof Justyński, komendant wojewódzki policji w Katowicach. Najważniejszy jest szybki i sprawny przepływ informacji. Dlatego stanowisko zostało wyposażone w nowoczesne systemy teleinformatyczne.

Justyński
Nadinsp. Krzysztof Justyński, komendant KWP w Katowicach.

Na miejscu, od 23 listopada, dyżury pełnią funkcjonariusze policji i SOP (Służby Ochrony Państwa) oraz strażacy. Są też przedstawiciele Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz urzędu miasta w Katowicach. Na dużych ekranach policjanci mają stały podgląd na to, co dzieje się na ulicach Katowic. System jest podłączony do miejskiego monitoringu. Jednak mundurowi apelują też o pomoc do cywili. – Każdy sygnał mieszkańców na temat czegoś niepokojącego, niepokojących zachowań i osób podejrzanie zachowujących się gdzieś tam kręcących się zwłaszcza w pobliżu miejsc, które mają związek ze szczytem. Niech takie sygnały będą przekazywane. Policja pracuje cały czas. Jak będą takie sygnały przekazywane, na pewno będziemy reagować i sprawdzać – mówi nadinsp. Justyński. Stanowisko działa całodobowo od 23 listopada do 18 grudnia. – Do zabezpieczenia całości zadań na Śląsku będzie wykorzystanych 8 tys. policjantów, a zarządzanie tak dużym zespołem ludzkim to nie łatwa sprawa – mówi insp. Roman Rabsztyn, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach. Każdego dnia na zintegrowanym stanowisku przy ul. Koszarowej służbę będzie pełniło ok. 40 policjantów. W związku z działaniem stanowiska, uruchomiono także infolinię dla mieszkańców – 32 200 11 11.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*