Reklama

W Śląskim Zoo urodziły się cztery lwy

Zdjęcia: W. Bielatowicz/https://slaskiezoo.pl/.

Redakcja
Wprawdzie na świat przyszły dwa miesiące temu, ale z różnych powodów zostały pokazane dopiero dzisiaj. W piątek Śląskie Zoo zaprezentowało cztery lwiątka, które urodziły się w Chorzowie.

Matką lwiątek, które przyszły na świat 2 września, jest jedna z samic lwa angolskiego – Anoona. Lwiątka na razie nie będą widoczne dla odwiedzających. Muszą mieć czas na oswojenie się ze swoim nowym otoczeniem.

Lwy afrykańskie (Panthera leo) występują w naturze obecnie tylko w Afryce i szczątkowo w Indiach. Są zagrożone wyginięciem. Śląskie Zoo stało się trzecim na świecie ogrodem zoologicznym rozmnażającym lwy angolskie. Jest to możliwe dzięki budowie nowej lwiarni. Szacuje się, że populacja lwów zmniejszyła się o około 43% w ciągu ostatnich 21 lat. Wśród zwierząt szczególnie zagrożonych znajdują się osobniki należące do podgatunku – lwy angolskie P. l. bleyenberghi.

Z kolei we wszystkich ogrodach zoologicznych na świecie przebywa obecnie tylko 77 przedstawicieli podgatunku – lew angolski. 73 z nich jest w Europie. Jak informuje Śląskie Zoo, rozród tych zwierząt prowadzony jest w zaledwie dwóch jednostkach.

W Chorzowie nowoczesny kompleks dla lwów powstaje w sąsiedztwie wybiegu tygrysów, gdzie dawniej znajdował się wybieg antylop. Lwy dostaną do dyspozycji budynek hodowlany o powierzchni użytkowej 320,29 m2 z odpowiednim zapleczem technicznym, cztery pomieszczenia hodowlane oraz dwa pomieszczenia ekspozycyjne z przestronnymi szybami. Jedno z pomieszczeń będzie zaadaptowane pod przeprowadzanie treningów medycznych. Nowa ekspozycja zawierać będzie również kompleks wybiegów zewnętrznych o łącznej powierzchni ok. 4000 m2, pozwalających na czasowe oddzielenie matki z młodymi od samca.

Obecnie w Śląskim Zoo eksponowane są trzy osobniki lwa angolskiego. Stado lwów składało się do tej pory z jednego samca i dwóch samic. Moxico przyjechał do chorzowskiego Zoo 12 listopada 2021 r. Samiec ten urodził się 01.12.2018 r. w Ogrodzie Zoologicznym w Lizbonie. Anoona to samica urodzona 29 grudnia 2017 r. Do Chorzowa przyjechała z Brna 18.03.2021 r. Jest jeszcze Kaasai, urodzona 17 lutego 2011 r. Cztery nowe lwiątka, po dwa samce i samice,  to dzieci Moxico i Anoony.

Młode w wieku 8 – 9 tygodni zostaną po raz pierwszy zaszczepione przeciwko panleukopenii, caliciwirusowi i herpeswirusowi. Szczepienia zostaną powtórzenie po trzech, czterech tygodniach. Ze względu na wrażliwość kociąt, nie będą one widoczne na razie dla zwiedzających na wybiegu zewnętrznym.

Źródło: https://slaskiezoo.pl/


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*