Słaby wiatr, brak opadów i mróz to główne czynniki, które mają wpływ na fatalną jakość powietrza w Katowicach i aglomeracji. Normy są przekroczone, więc jakakolwiek aktywność na zewnątrz jest niewskazana.
Z pomiarów prowadzonych na bieżąco przez zainstalowane przez miasto czujniki jakości powietrza (system AWAiR) wynika, że stężenie najgroźniejszych pyłów PM10 i PM2,5 w wielu miejscach Katowic przekracza dopuszczalne normy.
Najgorsza sytuacja jest na południu i północnym-wschodzie miasta. Tam jakość powietrza jest zła i zbliża się do bardzo złej, co oznacza, że osoby chore, starsze, kobiety w ciąży i małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu.
Na północy największe stężenia pyłów zawieszonych wskazuje czujnik zamontowany przy Miejskim Przedszkolu nr 56 przy ul. Wiosny Ludów 17.
Jeszcze gorzej jest na południu. Przy OSP w Kostuchnie (ul. Szarych Szeregów 62) stężenie PM10 jest obecnie najwyższe w całych Katowicach. Bardzo źle jest też w Ligocie przy Miejskim Domu Kultury (ul. Franciszkańska 33).
Bieżące wskazania czujników można śledzić na stronie powietrze.katowice.eu.