Reklama

W niedzielę w centrum Katowic przysięga pierwszych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej

Redakcja
Ponad 70 osób złoży w niedzielę przysięgę wojskową i stanie się żołnierzami 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To jednostka Wojsk Obrony Terytorialnej. Uroczystość rozpocznie się o godz. 12:30 na Placu Sejmu Śląskiego. Poprzedzi ją msza święta w Archikatedrze Chrystusa Króla.

Przysięgę poprzedziło szkolenie podstawowe, tzw. szesnastka. Podczas 16 dni spędzonych przez kandydatów na żołnierzy największy nacisk położony był na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią oraz zasad zachowania na polu walki. Kandydaci uczyli się też udzielania pierwszej pomocy oraz topografii.
Po złożeniu przysięgi wrócą do swoich domów, ale szkolenie będą kontynuować minimum w jeden weekend w miesiącu oraz na corocznym dwutygodniowym szkoleniu poligonowym. Tak by po 3 latach uzyskać zdolność bojową.
13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w tym roku. Obecnie trwa proces pozyskiwania kandydatów do służby. W województwie śląskim powstać mają 4 bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone
w Gliwicach, Częstochowie, Cieszynie i Kuźni Raciborskiej.
Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Obecnie WOT jest w procesie formowania, którego zakończenie planowane jest na 2021 rok. Wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*