Reklama

Pierwsi kandydaci do Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęli szkolenie

G. Ż.
W wojsku nie byli nigdy, a teraz przed nimi 16 dni w koszarach. W sobotę w Gliwicach rozpoczęło się szkolenie podstawowe dla osób, które przeszły wstępną selekcję i chcą być żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. Do mającej dowództwo w Katowicach 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej potrzebnych jest 450 osób.

Pierwszego dnia tzw. szesnastki, czyli 16-dniowego szkolenia podstawowego, kandydaci zostali umundurowani i poddani ocenie sprawności fizycznej, która składała się z brzuszków, pompek oraz biegu na 3 kilometry. Choć nie było to obowiązkowe, część kandydatów skorzystała z usług fryzjera.

W poniedziałek wręczona zostanie im broń, z którą nie rozstaną się aż do przysięgi, która odbędzie się 7 października w Katowicach. Przez ten czas szkolić się będą przede wszystkim ze strzelania oraz taktyki.

W województwie śląskim powstać mają 4 bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone w Gliwicach, Częstochowie, Cieszynie i Kuźni Raciborskiej. Łącznie stworzą 13. Śląską Brygadę Obrony Terytorialnej, która swoje dowództwo mam w Katowicach.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Obecnie WOT jest w procesie formowania, którego zakończenie planowane jest na 2021 rok. Wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.

Terytorialsi mają być wykorzystywani np. przy usuwaniu skutków powodzi czy innych kataklizmów. Oczywiście, w przypadku zagrożenia konfliktem zbrojnym, również.

Kandydatami do WOT mogą być osoby w wieku 18-55 lat. W przypadku oficerów i podoficerów – 63 lata. Po złożeniu wniosku we właściwej terytorialnie Wojskowej Komendzie Uzupełnień (do tej w Katowicach wnioski składają osoby zameldowane w Katowicach, Mysłowicach i Jaworznie), kandydat musi czekać na wiadomość z WKU. Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z jednostką, a potem badania lekarskie. Następnie kandydaci stawiają się w jednostce w Gliwicach i przez 16 dni z niej nie wychodzą. Przez ten czas uczą się podstaw. Pracodawca ma obowiązek dać osobie chętnej do wstąpienia do WOT bezpłatny urlop. Jako rekompensatę, wojsko wypłaca około 100 zł za każdy dzień szkolenia.

Osoby, które pozytywnie przejdą szkolenie i zdadzą egzamin, po złożeniu przysięgi staną się żołnierzami WOT. Z tego tytułu będą dostawać 300 zł miesięcznie za tzw. gotowość. Dodatkowo jeden weekend w miesiącu muszą poświęcić na szkolenie i za to dostaną około 200 zł. Łącznie więc, żołnierze WOT będą dostawać 500 zł miesięcznie.

Tak naprawdę, pełnoprawnymi żołnierzami obrony terytorialnej staną się dopiero po 3 latach. Przez ten czas, w okresie letnim, będą musieli przejść dwutygodniowe szkolenie na poligonie (każdego roku). W drugim roku, kandydaci na żołnierzy, rozpoczną specjalizację.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*