ZTM ogłosił przetarg na biletomaty solarne. Urządzenia mają znaleźć się w każdej gminie metropolii. Po realizacji tego zamówienia liczba biletomatów będzie prawie dwa razy większa niż obecnie.
Zarząd Transportu Metropolitalnego ogłosił przetarg na dostawę, montaż i uruchomienie oraz utrzymanie biletomatów. Ma ich być łącznie 132 sztuk. Urządzenia, które chce zamówić organizator transportu, będą wyposażone w panele fotowoltaiczne umieszczone na daszku i dzięki wbudowanym akumulatorom będą działać również w niesłoneczne dni i w nocy. Jak wyjaśnia Zarząd Transportu Metropolitalnego, takie urządzenie nie wymaga budowy i utrzymania przyłączy elektrycznych. Nie ma również problemu przy zmianie lokalizacji biletomatów solarnych.
Nowe urządzenia będą miały więcej funkcji niż te obecnie wykorzystywane przez pasażerów. Będzie można w nich kupić wszystkie bilety papierowe i elektroniczne oraz będzie można zapłacić za nie zarówno kartą płatniczą i BLIK, jak i monetami. Ponadto urządzenia będą umożliwiać m.in. zasilenie konta pieniądzem elektronicznym, zapoznanie się z taryfą, czy też sprawdzenie swoich danych w systemie. Urządzenia mają być przyjazne osobom z niepełnosprawnościami. Ekran, otwory wrzutowe, czytnik kart płatniczych, miejsce odbioru biletów, znajdować się będą na wysokości pomiędzy 70 a 120 cm. Będzie też można zmienić język na angielski, niemiecki i ukraiński.
ZTM na razie nie wyłonił konkretnych lokalizacji. Założenie jest takie, że jedna gmina dostanie co najmniej jeden automat. Mają być montowane w rejonie przystanków komunikacyjnych „o średnim lub dużym natężeniu potoku pasażerskiego, np. w centrach gmin lub w rejonie dużych osiedli mieszkaniowych oraz na terenie centrów przesiadkowych”. Dokładne umiejscowienie nowych urządzeń zostanie dopiero uzgodnione z organizatorem transportu i gminami.
Choć na razie metropolia nie chce podawać terminu realizacji zamówienia, to poszczególne etapy są opisane szczegółowo w przetargu. W ciągu 6 miesięcy od daty zawarcia umowy wykonawca musi dostarczyć dwa biletomaty, które będą testowane najprawdopodobniej w siedzibie ZTM. Do roku powinno się pojawić pierwszy 40 urządzeń na ulicach miast, a 3 miesiące później kolejnych 40 sztuk. Wszystkie biletomaty mają zostać oddane do użytku w ciągu 1,5 roku od momentu podpisania umowy. Ponadto wykonawca zobowiązany będzie do utrzymania automatów przez okres 10 lat od dnia.
Na obszarze GZM znajduje się obecnie 135 automatów biletowych, więc po realizacji tej inwestycji ma ich być prawie 2 razy więcej, czyli 267. Szacunkowa wartość zamówienia, uwzględniające m.in. dostawę, montaż i uruchomienie urządzeń, ich integrację z systemem informatycznym oraz 10-letnie utrzymanie, to ok. 16 mln zł brutto. Częściowo inwestycja ma zostać sfinansowana z pieniędzy, które metropolia otrzymała w 2. edycji programu Polski Ład. Dofinansowanie wynosi 5 mln zł.
Otwarcie ofert w przetargu zaplanowano za miesiąc, 19 kwietnia.
Właśnie tego brakowało, super informacja!