Reklama

W metropolii będzie dwa razy więcej biletomatów, ale to nadal niewiele

Redakcja
Na przystankach w metropolii staną nowe biletomaty. Zarząd Transportu Metropolitalnego podpisał umowę z wykonawcą, który dostarczy nowe urządzenia. Po ich zamontowaniu maszyn biletowych będzie dwa razy więcej niż obecnie.

Przetarg na dostawę i utrzymanie biletomatów w metropolii ogłoszono w połowie marca. Ostatecznie wybrano ofertę firmy Mera-Serwis SGL z Grodziska Mazowieckiego. To ten wykonawca będzie miał około półtora roku na dostarczenie nowych urządzeń do zakupu biletów. Będą to solarne automaty, których obecnie w gminach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jest tylko 12. Są ustawione m.in. w Mikołowie, Gliwicach, Czeladzi, Zabrzu i Chorzowie. W Katowicach nie ma ani jednego.

Zamówienie dotyczy łącznie 132 solarnych biletomatów, które będą się różniły od tych, które są obecne na przystankach. Różnica będzie widoczna już w wyglądzie, ponieważ elementy panelu przedniego mają być bardziej dostępne. Ekrany, otwory wrzutowe, czytniki kart płatniczych oraz miejsca odbioru biletów i reszty będą znajdować się na odpowiedniej wysokości, żeby mogły z nich wygodnie korzystać również osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Będzie także możliwość włączenia trybu kontrastowego, który ułatwi zakup biletów osobom z zaburzeniami widzenia.
Obecnie używane automaty solarne mają ograniczone funkcje w porównaniu do większych urządzeń. Nowe maszyny będą już zapewniały możliwość kupienia wszystkich biletów ZTM – zarówno elektronicznych, jak i papierowych. Dostępne będą różnorodne formy płatności – karta, gotówka, blik oraz środki w systemie Transport GZM. Ponadto będzie można nie tylko kupić bilet czy doładować konto Transport GZM, ale również dokonać zwrotu. Środki będą przekazywane na elektroniczną portmonetkę na koncie użytkownika w systemie Transport GZM.

Jak podkreśla ZTM, urządzenia są ekologiczne, a dłuższe okresy braku słońca nie wpływają na możliwość zakupu biletu. Urządzenia powinny działać bez problemów również w pochmurne dni. Brak podłączenia ich do sieci pozwala także na łatwiejsze przenoszenie w inną lokalizację w zależności od potrzeb podróżnych. Urządzenia zostaną rozmieszczone w każdej gminie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Pierwsze co najmniej 40 urządzeń powinno zostać zainstalowane w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a ostatnie mają pojawić się na przystankach do kwietnia 2025 roku. Całkowity koszt zakupu oraz utrzymania automatów wynosi ok. 11,6 mln zł.

Obecnie ZTM dysponuje około 139 automatami biletowymi. Po realizacji zamówienia, będzie ich prawie 2 razy więcej. Jednak nadal w wielu miejscach może brakować takich urządzeń, biorąc pod uwagę, że ZTM obsługuje prawie 7 tys. przystanków.


Tagi:

Komentarze

  1. Grucha 20 listopada, 2023 at 8:43 am - Reply

    Po co marnować środki na te maszyny w czasach, jak wszystko można załatwić w telefonie…

Dodaj komentarz

*
*